Νίκη των Φιλανδών στη σκιά των γεγονότων με Έρικσεν

Αλλάζουν τις ισορροπίες στον Β΄όμιλο

Σε ένα παιχνίδι το οποίο σημαδεύτηκε από το επεισόδιο με τον Έρικσεν, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όντας πρώτα δέκα λεπτά στο έδαφος του αγωνιστικού χώρου χωρίς τις αισθήσεις του, η Φιλανδία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Δανίας και να κάνει την μεγάλη έκπληξη. Σκόρερ του τέρματος ο Πογιάνπαλο, ενώ απ’ την άλλη μοιραίος για τους Δανούς ο Χόιμπιεργκ που αστόχησε σε πέναλτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Δανούς να έχουν το πάνω χέρι. Έτρεχαν έφτιαχναν ευκαιρίες και δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα της Φιλανδίας. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 7’ όταν το δυνατό σου του Βιντ απ’ το ύψος της περιοχής βρήκε έτοιμο τον Χραντέτσκι που έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 15’ και πάλι ο τερματοφύλακας των Φιλανδών υποχρεώθηκε σε μια πολύ δύσκολη επέμβαση μετά από κεφαλιά Χόιμπιεργκ. Στο 19’ και το 22’ τα σουτ των Ντιλέινι και Έρικσεν δεν κατάφεραν να βρουν στόχο, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπρέθγουεϊτ στο 25’.

Κάπου στο 40’ ήρθε η στιγμή που στιγμάτισε το σημερινό παιχνίδι. Σε μια φάση από πλάγιο άουτ, ο Έρικσεν βρέθηκε στο έδαφος προσπαθώντας να κάνει κοντρόλ. Ο Δανός είχε χάσει τις αισθήσεις του και σωριάστηκε. Αμέσως ο Κάερ έτρεξε για να τον αποτρέψει από το να καταπιεί τη γλώσσα του, ενώ ο διαιτητής κάλεσε το ιατρικό τιμ. Ο Έρικσεν ήταν στο έδαφος για 10 λεπτά και οι γιατροί ξεκίνησαν τη διαδικασία καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης. Ο κόσμος είχε παγώσει. Άλλοι έκλαιγαν, άλλοι προσεύχονταν και επικρατούσε ένα παγκόσμιο μούδιασμα. Τελικά οι γιατροί που είναι οι MVP του αγώνα κατάφεραν να βοηθήσουν τον Έρικσεν που συνήλθε και αποχώρησε με χορήγηση οξυγόνου κατευθείαν στο νοσοκομείο. Αργότερα ήρθε ή ενημέρωση πως ο Δανός ήταν καλύτερα στην υγεία του, και προχωρούσε σε εξειδικευμένες εξετάσεις. Ο ατζέντης του σημείωσε πως ο Έρικσεν μίλησε με τους συμπαίκτες του και τους παρότρυνε να παίξουν γι’ αυτόν. Κάπως έτσι ο αγώνες ξεκίνησε και πάλι μετά στις 21:30

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο με την Δανία να εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την Φινλαδία να προσπαθεί να κρατήσει την εστία της απαραβίαστη. Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ δεν είχε κάποια ξεκάθαρη ευκαρία στην επανάληψη παρά μόνο κάποια σουτ από Βας και Ντιλέινι. Κόντρα στην ροή του αγώνα ή μάλλον καλύτερα από το πουθενά η Φινλανδία άνοιξε το σκορ με τον Πογιάνπαλο στο 60ο λεπτό.

Ήταν ένα γκολ που αποσυντόνισε τους Δανούς και έπρεπε να φτάσουμε στο 74ο λεπτό όταν ο Πόουλσεν κέρδισε πέναλντι μετά και από μαρκάρισμα του Αραγιούρι. Την εκτέλεσε ανάλαβε ο Χόιμπιεργκ ωστόσο ο εκπληκτικός απόψε Χρατέντσκι είπε όχι και κράτησε το 0-1. Από εκείνο το σημείο και μετά τίποτα δεν άλλαξε στον αγώνα με την Δανία να μην φτιάχνει κάποια ευκαιρία και την Φινλανδία να πανηγυρίζει ένα σπουδάιο τρίποντο στο ντεμπούτο της στο EURO.

Εντεκάδες:

Δανία (Κάσπερ Χιούλμανς): Σμάιχελ, Βας (77΄Λάρσεν), Κιερ (64΄ Βέστεγκαρντ) , Κρίστενσεν, Μάλε, Ντιλέινι (77΄Κορνέλιους), Χόιμπιεργκ, Έρικσεν (45΄Γιένσεν), Πόουλσεν, Βιντ (64΄Σκοβ Όλσεν) , Μπρέθγουεϊτ

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέτσκι, Ραϊτάλα (84' Βαϊσάνεν), Αραγιούρι, Ο' Σόνεσι, Ούρονεν, Λουντ, Καμαρά, Σπαρβ (78' Σούλερ), Τόιβιο, Πογιάνπαλο (84' Φορς), Πούκι (78΄Καούκο)

Σκόρερς: - / Πογιάνπαλο (60)

Κίτρινες: - / Λοντ (3), Σπαρβ (51)

Κόκκινες: - / -