Νίκησε κι έμεινε… ζωντανή η Μαγιόρκα!

Συνεχίζει να… ελπίζει για παραμονή στην Primera Division

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό, πέτυχε σήμερα η Μαγιόρκα, η οποία επικράτησε με 2-0 της αδιάφορης βαθμολογικά Λεβάντε, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής στην La Liga.

Η ομάδα από τις Βαλεαρίδες Νήσους κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ σε καίριο σημείο, λίγο πριν την ανάπαυλα για το ημίχρονο και δη στο 40ο λεπτό... Όταν ο Ερνάντεζ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και χάρη στο τέταρτο φετινό του τέρμα, πέτυχε το 1-0!

Στην επανάληψη, η Μαγιόρκα τα… χρειάστηκε, αφού παρότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κανένα βαθμολογικό κίνητρο, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τους Ρότζερ και Μοράλες, στο 51’ και στο 67’, αντίστοιχα.

Ωστόσο, αφού δεν σημειώθηκε το 1-1, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-0, έξι λεπτά πριν τη λήξη, μετά από φάση διαρκείας και σκόρερ τον Κούμπο, «καθάρισαν» το «τρίποντο» και παράλληλα μείωσαν την διαφορά από την 17η Αλαβές στους τρεις βαθμούς, με ματς περισσότερο.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, Εϊμπάρ και Λεγανές έμειναν στο 0-0. Αποτέλεσμα που διατήρησε αφενός την διαφορά των Βάσκων με την ομάδα του Δημήτρη Σιόβα -που ήταν βασικός κι έβγαλε όλο το 90λεπτο- στους επτά πόντους.

Αφετέρου διατήρησε την δεύτερη στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και την οδηγεί ένα βήμα πιο κοντά στον υποβιβασμό στη Segunda Division, με τρεις αγωνιστικές ακόμα να απομένουν!