Ντέρμπι στα χαρτιά, πρωτάθλημα στη Λίβερπουλ ξανά! (vid)

Δεν σταματάει πουθενά και πάει για τίτλο!

Αποφασισμένη να μην αφήσει τον φετινό τίτλο να πέσει από τα χέρια της είναι η Λίβερπουλ που δεν σταματάει πουθενά.

Η ομάδα του Κλοπ, απέδειξε ότι το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ ήταν μόνο στα χαρτιά, αφού «καθάρισε» με εκκωφαντικό τρόπο την Έβερτον με 5-2 και απέδειξε ότι είναι αφεντικό και στο... λιμάνι και στο νησί.

Ο Κλοπ είχε πριν το ματς πολλά προβλήματα, με αποτέλεσμα να παρατάξει την ομάδα του με πολλές αλλαγές, αφού δεν ξεκίνησαν βασικοί οι Σαλάχ και Φιρμίνο, αλλά και ο τιμωρημένος Άλισον. Ωστόσο Οριγκί και Σακίρι, έβγαλαν το μεροκάματο επιθετικά και οδήγησαν τους «reds» μαζί με τον απίστευτο ξανά Μανέ σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στη συμπολίτισσά τους.

Ζόρικα τα πράγματα για τον Μάρκο Σίλβα, αφού η ομάδα του βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μόλις στο 6ο λεπτό, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μανέ, ο Οριγκί εκμεταλεύτηκε την λάθος έξοδο του Πικφορντ και άνοιξε με το τέταρτο γκολ τους κόντρα στα «ζαχαρωτά» τον δρόμο προς τη νίκη. Σχεδόν ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Άρνολντ άλλαξε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι βρίσκοντας τον Μανέ, εκείνος έβγαλε την κάθετη και ο Σατσίρι με πλασέ έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Μια ολιγωρία της άμυνας της Λίβερπουλ, έδωσε την ευκαιρία στην Έβερτον να μειώσει σε 2-1 με τον Κιν στο 21’ αλλά οι «κόκκινοι» ήταν αποφασισμένοι να μην παίξουν με τη φωτιά, με τον Οριγκί στο 32’ να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του στη βραδιά. Ο Λόβρεν είδε την κίνηση του Βέλγου, εκείνος κατέβασε ιδανικά στην περιοχή και με το πλασέ του έβαλε μπροστά την ομάδα του με 3-1.

Η Λίβερπουλ είχε μυριστεί αίμα και το εκμεταλλεύτηκε μέχρι κεραίας. Στο 45’ οι «κόκκινοι» βγήκαν στον χώρο και έφτασαν σε τέταρτο γκολ. Ο Μανέ άδειασε τον αντίπαλο του, έδωσε στον Άρνολντ, εκείνος έτρεξε όλο το γήπεδο και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Σενεγαλέζο που είχε ακολουθήσει τη φάση και με φοβερό πλασέ έγραψε το 4-1 για τους γηπεδούχους.

Ενώ μπροστά τα πήγαινε καλά, πίσω η ομάδα του Κλοπ είχε θέματα και πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, μετά από σέντρα του Μπερνάρντ και κεφαλιά του Ριτσάρλισον.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και η εικόνα δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μέρος των έξι τερμάτων. Η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο, αφού έφτασε ακόμα και σε 80% ποσοστό, αλλά δεν έβγαλε φάσεις μπροστά από την εστία του Πίκφορντ.

Σε μια από τις λίγες φάσεις που έβγαλε η Λίβερπουλ, ο Μανέ δεν μπόρεσε στο 80ο λεπτό να πλασάρει σωστά, παρά το γεγονός ότι έφτασε φάτσα με τον Πίκφορντ, ενώ στο 85' και πάλι ο Σενεγαλέζος δεν τελείωσε σωστά τη φάση, αφού βγήκε τετ α τετ αλλά δεν πλάσαρε τη σωστή στιγμή με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή του με την εστία.

Ο θρίαμβος όμως ολοκληρώθηκε στο φινάλε, με τον Βαινάλντουμ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορώνοντας το τελικό 5-2.