Ο Φέντερερ ξανά στον δρόμο του Τσιτσιπά

Ο Ελλαδίτης προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά της Βασιλείας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον Φίλιπ Κράινοβιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Swiss Indoors της Βασιλείας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ. Ο αγώνας με τον Ελβετό θα γίνει το Σάββατο.

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής έπαιξε πολύ ποιοτικό τένις από το 2ο σετ και έπειτα, κόντρα σε έναν πολύ επικίνδυνο αντίπαλο που φημίζεται για τις ικανότητές του στα indoor τουρνουά, παίρνοντας εν τέλει μια σημαντικότατη πρόκριση.

Χρειάστηκε 1 ώρα και 55 λεπτά για να κερδίσει τον Σέρβο, Νο46 τενίστα της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ και το έκανε με απαράμιλλο στυλ, “σφραγίζοντας” τον σπουδαίο ημιτελικό του με τον Ρότζερ Φέντερερ!

Θα αντιμετωπίσει για τρίτη φορά φέτος τον 38χρονο Ελβετό, θέλοντας να συνεχίσει την πορεία του προς την κατάκτηση του παρθενικού του τροπαίου σε τουρνουά της σειράς ΑΤΡ 500.

Τα σετ: 3-6, 6-4, 6-4