Ο Ζέσους έκανε τη δουλειά

Καθαρίζει με τη δεύτερη θέση η Σίτι

Η Σίτι πήρε μεγάλο διπλό με 1-0 στην έδρα της Λέστερ και ανεξάρτητα με το τι θα γίνει με την ενδεχόμενη τιμωρία της, έχει κλειδώσει κατά ένα μεγάλο μέρος, τη 2η θέση.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Ιεανάτσο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 8’ ο Τίλεμανς έβγαλε κάθετα στον Βάρντι που έφυγε όμορφα στην πλάτη του Φερναντίνιο κι έκανε το πλασέ αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Έντερσον.

Στο 9’ ο Σμάιχελ έσωσε μετά από σουτ του Μαχρέζ, ενώ στο 17’ οι Ντε Μπρόινε, Αγουέρο και Γκιντογκάν άλλαξαν όμορφα, ο Γερμανός από κοντά πλάσαρε αλλά είδε τον Σμάιχελ να διώχνει με τα πόδια.

Στο 24’ το σουτ του Ντε Μπρόινε πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 37’ ο Έντερσον έπεσε και απομάκρυνε εντυπωσιακά το φάουλ του Μάντισον και στο 45+1’ ο Αγουέρο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Στο 53ο λεπτό ο Σμάιχελ έσωσε μετά από σουτ του Ντε Μπρόινε ενώ στο 61’ η Σίτι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Πράε αλλά ο Πράε απέκρουσε την εκτέλεση του Αγουέρο. Μάλιστα στο 63’ ο Σμάιχελ νίκησε ξανά τον Αγουέρο σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο 70’ το σουτ του Βάρντι από αριστερά, έξυσε το δοκάρι της Σίτι.

Και τελικά στο 80’ ο Μαχρέζ πέρασε πανέμορφα για τον Ζέσους που από κοντά πλάσαρε για το 0-1. Στο 87ο λεπτό το σουτ του Μαχρέζ πέρασε λίγο έξω.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σογιουντσού, Περέιρα, Έβανς, Φουχς (90+2' Αγιόθε Πέρεθ), Πράε (84’ Τζέιμς), Τίλεμανς, Τσίλγουελ, Μάντισον, Ιεανάτσο (46’ Μπαρνς), Βάρντι

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Μεντί, Φερναντίνιο, Λαπόρτ (58’ Οταμέντι), Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Μαχρέζ, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο (77’ Ζέσους).

Πηγή: aek365.org