Ουότφορντ-Μαν. Σίτι 0-4: Περίπατος

Πλήρωσε τα σπασμένα του αποκλεισμού στο κύπελλο

Ο αποκλεισμός από το κύπελλο πλήγωσε τον εγωισμό της Μαν. Σίτι και την πλήρωσε η Ουότφορντ! Η ομάδα του Πεπ Κουαρδιόλα επικράτησε με ευρύ 4-0 και φιλοδώρησε με συνολικά 12 γκολ φέτος στο πρωτάθλημα την ανήμπορη να αντιδράσει αντίπαλό της.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά επέλεξαν να παίξουν άμυνα για να σώσουν ό,τι μπορούν και στη διαφορά τερμάτων, πιθανό να παίξει ρόλο στο αν θα σωθούν ή όχι, όμως δεν είχαν κανέναν οίκτο από τους «Πολίτες».

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ ήταν ο πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε δυο γκολ, το πρώτο με δυνατό τελείωμα μέσα από την περιοχή και το δεύτερο με ριμπάουντ από δικό του χαμένο πέναλτι. Στην επανάληψη δοκίμασε να βάλει κι άλλα γκολ, ψάχνει μπας και προλάβει να βγει πρώτος σκόρερ, όμως στο 63’ την έχασε την ευκαιρία, απόκρουση Φόστερ, για να πάρει ο Φόντεν αυτή τη φορά το ριμπάουντ και να καθαρίσει το ματς. Τρία λεπτά μετά σκόραρε κι ο Λαπόρτ για το τελικό 4-0.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη της Σίτι στην πρέμιερ, πρώτη φορά φέτος που κάνει τέτοιο σερί, με συνολικό σκορ 16-1.