Παλικαρίσια νίκη για Ουαλία!

Σάρωσε με οκτάρα το Βέλγιο

Η Ουαλία πήρε το ντέρμπι του 5ου ομίλου επικρατώντας στο φινάλε 1-0 της Τσεχίας σε ένα ματς που οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες και πλέον ο όμιλος παίρνει φωτιά.

Με την ένταση να είναι μεγάλη, οι Τσεχία στο 49’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Στσικ, ενώ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε όταν ο Ρόμπερτς στο 77’ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη αφήνοντας και την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Πάντως η Ουαλία του Γκιγκς φάνηκε να το θέλει περισσότερο και στο 82ο λεπτό ο Τζέιμς μετά από ασίστ του Μπέιλ βρήκε δίχτυα και χάρισε την πρώτη νίκη στη διοργάνωση στην ομάδα του.

Άνετο βράδυ είχε το Βέλγιο που επέστρεψε στις νίκες με ξέσπασμα πάνω στη Λευκορωσία, επικρατώντας στις Βρυξέλλες 8-0.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και το καθάρισε επί της ουσίας μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο το οποίο ολοκλήρωσε προηγούμενη 4-0. Αρχικά ο Μπατσουαγί στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με σουτ από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 17’ ο Φανάκεν αξιοποίησε την ασίστ του Μενιέ για το 2-0 των «κόκκινων διαβόλων».

Στο 38ο λεπτό ο Φάνακεν έγινε δημιουργός για το 3-0 του Τροσάρντ, ενώ στο 42’ ο Ντόκου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μαρτίνεθ έριξε τους ρυθμούς της, αλλά ακόμα και στο ρελαντί είχε τον τρόπο να ανεβάσει τη διαφορά στο σκορ. Ο Πρατ στο 49’ έβαλε και αυτός το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ, κάτι που έκανε και ο Μπεντέκε στο 70 λεπτό γράφοντας το 6-0.

Οι γηπεδούχοι έβγαζαν φωτιές και με το δεύτερο τέρμα του Τροσάρντ στη βραδιά στο 78’ εκτόξευσαν τον λογαριασμό απέναντι στην άμοιρη Λευκορωσία στο 7-0, με τον Φάνακεν στο 89’ να βρίσκει και εκείνος δίχτυα ξανά διαμορφώνοντας το τελικό 8-0.