Πάνε Euro οι Λανγκ και Σαλάϊ!

Απίθανη ανατροπή από τους Ούγγρους σε τρία λεπτά!

Φοβερή ανατροπή για την Ουγγαρία των Άνταμ Λανγκ και Αττίλα Σαλάϊ. Η ομάδα του Μάρκο Ρόσι έχανε μέχρι το 88', από την Ισλανδία με 0-1, όμως με γκολ των Νέγκο και Σομποσλάϊ σε τρία λεπτά κέρδισε με σκορ 2-1 και προκρίθηκε στο Euro του 2021.

Ο αμυντικός του Απόλλωνα αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ο αμυντικός της Ομόνοιας δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Ο αγώνας

Στο 4ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Πάλσον πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γκουλάστσι έσωσε, ενώ στο 11’ ο Γκίλφι Σίγκουρντσον εκτέλεσε το φάουλ από τα όρια της περιοχής, ο Γκουλάστσι έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του κι έτσι ήρθε το 0-1.

Στο 21ο λεπτό η κεφαλιά του Σαλάι κόντραρε στον Ρ.Σίγκουρντσον και από το κόρνερ ο Ορμπάν πήρε αυτή τη φορά την κεφαλιά αλλά ο Χάλντορσον έσωσε. Στο 29ο λεπτό ο Μπότκα έσωσε με προβολή πριν ο Μπιάρνασον μπει με την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 42’ η εκτέλεση φάουλ του Σζομποσζλάι πέρασε ελάχιστα έξω.

Στην κόντρα ο Γκούντμουντσον κέρδισε την κόντρα και πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε και το πλασέ με το αριστερό αλλά ο Γκουλάστσι μπλόκαρε εύκολα και στο 45’ ο Χάλντορσον έσωσε εντυπωσιακά μετά από νέα όμορφη εκτέλεση φάουλ του Σζομποσζλάι. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 45+1’ ο Γκίλφι Σίγκουρντσον έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Γκουλάστσι έπεσε και απομάκρυνε δύσκολα.

Στο 52ο λεπτό ο Ρ.Σίγκουρντσον έσωσε με απίθανη προβολή μετά από σουτ του Ατ.Σζαλάι και στο 87’ μετά από γύρισμα του Μπόντβαρσον από δεξιά, ο Γκούδμουντσον έχασε το άχαστο σε κενό τέρμα.

Και στο 88ο λεπτό ο Νέγκο κέρδισε ευνοήθηκε από τις κόντρες και από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Στο 990+1’ το σουτ του Μπόντβαρσον κόντραρε στον Σιγκέρ και στην κόντρα ο Σζομποσζλάι έκανε τρομερό σλάλομ και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-1.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάστσι, Φιόλα (61’ Λόβρενσιτς), Μπότκα, Ορμπάν, Ατ.Σζαλάι, Χολέντερ (72’ Νίκολιτς), Σζομποσζλάι, Καλμάρ (61’ Σιγκέρ), Νάγκι (84’ Νέγκο), Σζαλάι (84’ Κόνιβες), Σαλάι

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Άρνασον, Μάγκνουσον, Πάλσον, Ρ.Σίγκουρντσον, Γκούναρσον (83’ Σκούλασον), Σιγκούργιονσον (87’ Ίνγκασον), Γκούντμουντσον (72’ Μπόντβαρσον), Γκ.Σίγκουρντσον, Φινμπόγκασον (72’ Γκούδμουντσον), Μπιάρνασον.