Παράσταση τίτλου από τη Μπάγερν

Νίκη… παραμονής η Μάιντς

Σε… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Μπάγερν Μονάχου τον εκτός έδρας αγώνα της με την Χόφενχαϊμ, όπως φανερώνει και το τελικό 6-0 υπέρ της, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι οι Βαυαροί προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά πριν συμπληρωθεί το πρώτο… δεκάλεπτο του ματς, έχοντας παράλληλα κι άλλες δύο χαμένες ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα!

Ο Γκνάμπρι σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική, κάνοντας το 0-1 στο 2’ μετά από ασίστ του Μίλερ στο δεύτερο δοκάρι, ενώ ο Κίμιχ ξαναβρήκε δίχτυα μετά την 12η αγωνιστική, για το 0-2 πέντε λεπτά μετά, με σουτ με το δεξί...

Η Μπάγερν παρατάχθηκε για πρώτη φορά χωρίς τον τραυματία Λεβαντόφσκι, αλλά ο αντικαταστάτης του αποδείχθηκε επαρκής, με τον Ζίρκζε να σκοράρει με κοντινή προβολή μετά τον συνδυασμό Αλάμπα, Γκνάμπρι και Κίμιχ, για το 0-3 στο 15ο λεπτό.

Λίγο μετά το ημίωρο, ήταν η σειρά του Κουτίνιο να δει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ ο Βραζιλιάνος άσος «χτύπησε» και στην επανάληψη, κάνοντας με το… καλημέρα το εντυπωσιακό 0-5, μόλις στο 46’, χάρη στην υπ ‘ αριθμόν 16 ασίστ του Μίλερ!

Στη συνέχεια, οι νταμπλούχοι Γερμανίας κατέβασαν στροφές, χωρίς ωστόσο ο σύλλογος του Κράιχγκαου να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Νόιερ. Αντιθέτως, ήταν η Μπάγερν που πέτυχε κι άλλο -πολύ ωραίο- γκολ, με τον Γκορέτσκα λίγο μετά την μια ώρα παιχνιδιού για το 0-6, φτάνοντας έτσι στην 16η νίκη της στο πρωτάθλημα και στο +4 από την δεύτερη Λειψία με ματς περισσότερο…

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι οπαδοί των φιλοξενούμενων σήκωσαν δις και το παιχνίδι διεκόπη ισάριθμες φορές -με την δεύτερη μάλιστα να οδηγεί και σε αποχώρηση των ομάδων από τον αγωνιστικό χώρο, προτού το ματς ξαναρχίσει με 13 λεπτά καθυστέρηση και τους ποδοσφαιριστές να παίζουν… πάσες μεταξύ τους ως τη λήξη- πανό εναντίον του ιδιοκτήτη της Χόφενχαϊμ, Ντίτμαρ Χοπ!

«Χόρεψε» στην βροχή η Μάιντς που επιβλήθηκε της ουραγού Πάντερμπορν, με 2-0, στην προσπάθειά της να παραμείνει στην «μεγάλη» κατηγορία και τη νέα σεζόν! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» που τους πήγε στο +4 από την 16η Φορτούνα Ντίσελντορφ με τον Κουάισον να ανοίγει το σκορ με το υπ’ αριθμόν 12 φετινό του τέρμα, λίγο πριν το ημίωρο, ενώ από δική του ασίστ ο Ονισίβο επέστρεψε στα γκολ μετά την 13η αγωνιστική, σημειώνοντας το 2-0 στο 37’. Βασικός ξανά για τους φιλοξενούμενους ο «δικός μας» Βασιλειάδης, που δεν απέτρεψε την τρίτη διαδοχική τους ήττα.

Τα… χρειάστηκε αλλά τελικά πέτυχε την πολύτιμη νίκη η Μπορούσια Ντόρτμουντ απέναντι στην Φράιμπουργκ, με 1-0 στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ» και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη της δεύτερης Λειψίας, αλλά με έναν αγώνα περισσότερο. Το νικηφόρο τέρμα των Βεστφαλών ήρθε από τα πόδια του Σάντσο, που έφτασε έτσι τα 15 γκολ στην Bundesliga, στο 15ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν… 13 τελικές αλλά όλες εκτός εστίας! Μένοντας έτσι μακριά από το «τρίποντο» για τρίτο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα και παράλληλα στο -6 από τις «ευρωπαϊκές» θέσεις.