Πεντάρα στο ρελαντί η Σίτι

Στο κυνήγι της Ευρώπης Μπέρνλι και Σέφιλντ

Εύκολη νίκη με 5-0 πέτυχε η Σίτι κόντρα στη Νιούκαστλ χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα.

Στο 3ο λεπτό ο Ντουμπράβκα μπλόκαρε το σουτ του Μαχρέζ και στο 10’ ο Νταβίντ Σίλβα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ζέσους από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Στο 13’ ο Μαχρέζ από ιδανικό σημείο, σούταρε πάνω στον Ντουμπράβκα και στο 17’ ο Φόντεν έκανε την κίνηση στα δεξιά της περιοχής και πλάσαρε διαγώνια αλλά αστόχησε. Όμως στο 21ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε έκανε την κίνηση και τη σέντρα από αριστερά και ο Μαχρέζ από το πέναλτι, πλάσαρε για το 2-0.

Με τη σέντρα ο Κραφτ πρόλαβε σωτήρια τον Ζέσους, ενώ στο 31’ η κεφαλιά του Φερνάντες κατέληξε στην αγκαλιά του Έντερσον. Στο 36ο λεπτό ο Ντουμπράβκα έδιωξε σε κόρνερ μετά από σουτ του Κανσέλο, ενώ στο 40’, το σουτ του Φόντεν έξυσε τα δοκάρια της Νιούκαστλ.

Στο 45ο λεπτό η κεφαλιά του Ρόδρι πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ντουμπράβκα και στο 49’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε έτοιμο γκολ στον Φόντεν που αστόχησε μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Σίλβα από το πέναλτι, κόντραρε και πέρασε έξω, αλλά στο 58’ ο Φερνάντες με αυτογκόλ έκανε το 3-0. Οι «πολίτες» δε σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και στο 66ο λεπτό, ο Νταβίντ Σίλβα με φοβερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-0.

Στο 74ο λεπτό Ντουμπράβκα έσωσε εντυπωσιακά μετά από πλασέ του Νταβίντ Σίλβα από το πέναλτι με τον Ισπανό να χάνει ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 89’. Στο 90+1' ο Σϊλβα έδωσε έτοιμο γκολ στον Στέρλινγκ που από κοντά πλάσαρε για το 5-0.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Οταμέντι, Κανσέλο (46’ Γουόκερ), Ζιντσένκο, Ρόδρι (46’ Γκιντογκάν), Φόντεν (62’ Στέρλινγκ), Ντε Μπρόινε, Νταβίντ Σίλβα, Μαχρέζ (75’ Ντόιλ), Ζέσους (62’ Μπερνάρντο Σίλβα)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Κραφτ (84’ Μούτο), Σερ, Ρόουζ, Φερνάντες, Γέντλιν, Σέλβεϊ (67’ Μ.Λόνγκσταφ), Μπενταλέμπ, Ρίτσι (84’ Ατσού), Λατσάρο (67’ Μανκίγιο), Ζοέλιντον (66’ Γκέιλ)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΜΠΕΡΝΛΙ: 0-1

Γήπεδο: London Stadium

Σπουδαίο διπλό με 1-0 πέτυχε η Μπέρνλι μέσα στην έδρα της Γουέστ Χαμ και πλησίασε τις θέσεις της Ευρώπης ενώ αντίθετα τα «σφυριά» βρίσκονται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 8ο λεπτό, ο Πίτερς αστόχησε από ιδανικό σημείο και στο 12’ ο Φαμπιάνσκι έσωσε μετά από κεφαλιά του Βίντρα ενώ στο 28’ ο Πόουπ σταμάτησε δύσκολα το σουτ του Σούτσεκ. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Πόουπ είπε όχι και σε σουτ του Αντόνιο ενώ στο 38’ ο Τέιλορ σέντραρε από αριστερά και ο Ροντρίγκες με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 40ο λεπτό, ο Αντόνιο έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω ενώ στο 41’ η Μπέρνλι απείλησε με τον Βίντρα και στο 42’ ο Πόουπ είπε όχι σε σουτ του Γιαρμολένκο.

Στο 50ο λεπτό, ο Ογκμπόνα έσωσε προ του Βίντρα, ενώ στο 63’ ο Πόουπ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε σουτ του Αλέρ και στο 71’ ο Αντόνιο αστόχησε από κοντά.

Στο 75ο λεπτό η Μπέρνλι σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 78’ ο Φαμπιάνσκι έσωσε μετά από σουτ του Ντιόπ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Φρέντερικς, Ογκμπόνα, Ντιόπ, Αντόνιο, Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς (86’ Αγέτι), Μπόουεν, Γιαρμολένκο (62’ Αλέρ)

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Πίτερς, Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Ταρκόβσκι, Τέιλορ, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Ροντρίγκες, Βίντρα (58’ Γουντ), ΜακΝέιλ

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ-ΓΟΥΛΒΣ: 1-0

Γήπεδο: Μπράμαλ Λέιν

Λύτρωση στο 90+3’ για τη Σέφιλντ που επικράτησε της Γουλβς με 1-0 κι έκανε άλμα Ευρώπης. Μηδενίζονται οι ελπίδες της Γουλβς για ChampionsLeague.

Στο 14ο λεπτό ο Μπάλντοκ έκοψε σωτήρια τον Χιμένες, ενώ στο 18’ ο Πατρίσιο έσωσε μετά από σουτ του ΜακΜπέρνι και στο 32’ το όμορφο φάουλ του Νέβες, τράνταξε το δοκάρι του Χέντερσον.

Στο 38ο λεπτό, ο Μπολί έκανε λάθος πάσα στον Πατρίσιο, ο Σαρπ πρόλαβε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 58’ ο Στίβενς έβγαλε όμορφη σέντρα αλλά η μπάλα πέρασε από τους Σαρπ και Μουσέτ, ενώ στο 72’ ο Μπάσαμ έσωσε με το κεφάλι μετά από σουτ του Τραορέ και στο 77’ οι «λεπίδες» έχασαν φοβερή ευκαιρία με τον Μπάλντοκ.

Και στο 90+3’ στην τελευταία φάση του ματς, μετά από κόρνερ, ο Ίγκαν με κεφαλιά έκανε το 1-.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάσαμ, Μπάλντοκ, Στίβενς, Ίγκαν, Ο’Κόνελ, Σαρπ (70’ Ζίβκοβιτς), Μπέργκ, Όσμπορν, Νόργουντ, ΜακΜπέρνι (49’ Μουσέτ)

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Κόαντι, Μπολί, Ντόχερτι, Σάις ,Μουτίνιο, Γιόνι, Νέβες, Τραορέ (79’ Ντεντόνκερ), Ζότα, Χιμένες

Πηγή: aek365.org