Πισωγύρισμα για Γιουνάιτεντ

Την ήττα με 1-0 από την Μπόρνμουθ γνώρισαν οι «κόκκινοι διάβολοι»

Οι νίκες κόντρα σε Νόριτς και Τσέλσι (για το Carabao Cup) αποτέλεσαν μια ευχάριστη παρένθεση για τη Γιουνάιτεντ, που επέστρεψε στην άσχημη πραγματικότητά της. Οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν με 1-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ, έμειναν στους 13 βαθμούς και συνεχίζουν να προβληματίζουν.

Στο 18ο λεπτό ο Ράσφορντ έκανε όμορφη κίνηση, έδωσε στον Φρεντ που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ ενώ στο 21’ μετά από κακό διώξιμο στην άμυνα της Μπόρνμουθ, ο Τζέιμς σούτραρε αλλά δε βρήκε στόχο. Στο 27’ η Μπόρνμουθ βγήκε στην κόντρα κι έκανε το σουτ αλλά ο Ντε Χέα μπλόκαρε, ενώ στο 34 η Γιουνάιτεντ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Μαρσιάλ στην περιοχή, σε μια δύσκολη φάση αλλά ο VARδεν έδωσε κάτι.

Και στο 45+1’ ο Κινγκ πήρε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα, την πέρασε πανέμορφα πάνω από το κεφάλι του και πάνω από τον Γουάν Μπισάκα, γύρισε και από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο γκολ για την Μπόρνμουθ μετά από τις 28 Σεπτεμβρίου!

Η Μπόρνμουθ ήλεγξε το ρυθμό στην επανάληψη και μάλιστα στο 75ο λεπτό ο Χάρι Γουίλσον έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ντε Χέα να σώζει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 82ο λεπτό η Γιουνάιτεντ άγγιξε το γκολ καθώς ο Γκρίνγουντ από κοντά πλάσαρε στο δοκάρι της Μπόρνμουθ και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο ΜακΤόμινεϊ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Ράμσντεϊλ να λέει όχι.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Rάμσντεϊλ, Σμιθ, Στ. Κουκ, Ακέ, Ρίκο, Χ. Γουίλσον (86’ Λ.Κουκ), Μπίλινγκ, Λέρμα, Φρέιζερ, Κινγκ, Γουίλσον

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν- Μπισάκα (80’ Γκρίνγουντ), Μαγκουάιρ, Λίντελεφ, Γιανγκ, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Περέιρα, Τζέιμς (80’ Ουίλιαμς), Μαρσιάλ, Ράσφορντ