Πρέμιερ Λιγκ: Απίθανο φινάλε με γκέλα για τη Σίτι

Γύρισε το παιχνίδι μετά το 80', όμως ένας δικός της παίκτης της στέρησε το τρίποντο

Νέο σοκ για τη Σίτι, που κόλλησε στο 2-2 μέσα στο Μάντσεστερ με την Πάλας κι έμεινε 13 βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ και με 2- ματς παραπάνω! Αήττητη για 2η σερί χρονιά έφυγε από το Etihadη Πάλας.

Στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του Στέρλινγκ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 15’ μετά από εκτέλεσε φάουλ του Ντε Μπρόινε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι της Πάλας και στο 16’ οπ Γκουαΐτα είπε όχι σε πλασέ του Αγουέρο. Και στο 39’, μετά από κόρνερ, ο Κέιχιλ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τοσούν μόνος από κοντά έκανε το 0-1 με νέα κεφαλιά!

Στο 53’ ο Γκουαΐτα έσωσε μετά από σουτ του Αγουέρο και στο 57’ ήταν η σειρά του Έντερσον να σώσει μετά από προσπάθεια του Τοσούν ενώ στο 82’ ο Ζέσους σέντραρε από αριστερά και ο Αγουέρο με προβολή από κοντά έκανε το 1-1.

Στο 84’ ο Ζέσους αστόχησε από κοντά αλλά στο 87’ ο Αγουέρο με κεφαλιά έκανε το 2-1. Όλα έδειχνα νίκη για τη Σίτι αλλά στο 90’ ο Ζαχά έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φερναντίνιο πέτυχε αυτογκόλ για το 2-2.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Φερναντίνιο, Μεντί, Γκιντογκάν, Νταβίντ Σίλβα (62’ Ζέσους), Μπερνάρντο Σίλβα (73’ Μαχρέζ), Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ (89’ Ρόδρι), Αγουέρο.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κέλι, Κέιχιλ, Τόμκινς, Ρίντεβαλντ (88’ Γουόρντ), ΜακΆρθουρ, ΜακΚάρθι, Κουγιατέ, Ζαχά, Αγιού, Τοσούν (81’ Γουίκαμ)

Η Άρσεναλ "κόλλησε" κόντρα στην... επτάψυχη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, μένοντας στο 1-1. Χωρίς να κάνει κάτι το εξαιρετικό στον αγώνα, οι Λονδρέζοι στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κατάφερα να ανοίξουν το σκορ με τον Μαρτινέλι, δείχνοντας ότι έστω και με φτωχή εμφάνιση μπορεί να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν παραδόθηκαν και με εξαιρετικό βολέ του Φλεκ στο 83' διαμόρφωσαν το τελικό 1-1. Σκόνταψε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» Τσέλσι που γνώρισε την ήττα από τη Νιουκάστλ με 1-0 με τον Χέιδεν να πληγώνει στις καθυστερήσεις την ομάδα του Λάμπαρντ.