Πρωταθλήτρια για ένατη σερί χρονιά η Γιούβε!

Νίκησε με 2-0 την Σαμπντόρια και πήρε και πάλι το Σκουντέτο

Η Γιουβέντους είναι και πάλι πρωταθλήτρια Ιταλίας. Επικράτησε με 2-0 της Σαμπντόρια και κατέκτησε και μαθηματικά το Σκουντέτο. Είναι το ένατο σερί πρωτάθλημα για την ομάδα του Τορίνο και συνολικά το 36ο.

Η "Κυρία" απείλησε στο 34' με σουτ του Μπερναντέρσκι. Επτά λεπτά μετά ο Κριστιάνο βρήκε χώρο αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου όμως ο Πορτογάλος σημάδεψε πιο σωστά και άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο μέρος του αγώνα οι ομάδες προχώρησαν σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών. Στην επανάληψη η Σαμπντόρια μπήκε δυνατά και απείλησε.

Στο 51' με τον Λερίς και δύο λεπτά μετά με τον Ραμίρεζ. Η Γιουβέντους αντέδρασε και στο 61' είχε φάση με σουτ του Κριστιάνο που έδιωξε ο Αουντέρο. Έξι λεπτά μετά ο Μπερναντέρσκι πήρε το...ριμπάουντ από επέμβαση του γκολκίπερ της Σαμπντόρια και έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα στο 77' όταν ο Θόρσμπι είδε δεύτερη κίτρινη. Στο 88' η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σάντρο από τον Ντεπάολι. Τι εκτέλεσε ο Κριστιάνο και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο (29'Μπερναντέρσκι), Μπονούτσι, Ντε Λιχτ (78'Ρουγκάνι), Άλεξ Σάντρο, Ραμπιό, Πιάνιτς, Ματουιντί, Κουδράδο, Ντιμπάλα (40'Ιγκουαΐν), Ρονάλντο.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Τσαμπότ (22'Λερίς), Γιοσίντα, Τονέλι, Ντεπάολι, Λινέτι, Γιάνκτο (73'Γκαμπιαντίνι), Θόρσμπι, Αουτζέλο, Ραμίρεζ (91'Μορόνι), Κουαλιαρέλα.