Πρωταθλήτρια ξανά και ξανά η Μπάγερν

Το διπλό στη Βρέμη σφράγισε τη δουλειά

Ούτε ο κορωνοϊός δε στάθηκε ικανός αντίπαλος να σταματήσει τη Μπάγερν από το να κατακτήσει μέσα στο γήπεδο το πρωτάθλημα στη Γερμανία, καθώς με τη νίκη της 1-0 στην έδρα της Βέρντερ στέφθηκε πρωταθλήτρια για όγδοη σερί σεζόν και 30η συνολικά!

To έργο της στη Βρέμη δεν ήταν εύκολο, ειδικά στο πρώτο μέρος ζορίστηκε μέχρι να βρει το γκολ, όμως ένα τελείωμα του Λεβαντόφσκι στο φινάλε έκανε τη δουλειά.

Στην επανάληψη οι «Βαυαροί» έμειναν και με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ντέιβις στο 79’ και πιέστηκαν, όμως ο Νόιερ στο 90’ έκανε την απόκρουση του ματς στην κεφαλιά του Οσάκο και κλείδωσε νίκη και τίτλο. Αυτή ήταν η 11η σερί νίκη της Μπάγερν στη Μπουντεσλίγκα και 14η σε όλες τις διοργανώσεις.

Με νικήτρια την Φράιμπουργκ με σκορ 2-1 έληξε η μονομαχία της με την Χέρτα Βερολίνου και διακύβευμα ένα «εισιτήριο» για την Ευρώπη του χρόνου, μέσω της έβδομης θέσης. Το πρώτο ημίχρονο ήταν «σφιχτό», χωρίς πολλές φάσεις και με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά. Ωστόσο, στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην…

Οι «πρωτευουσιάνοι» είδαν το γκολ… φωτοβολίδα του Λουκεμπάκιο από τα 25 μέτρα να ακυρώνεται με χρήση VAR για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης στο 51’ και σαν να μην έφτανε αυτό βρέθηκαν πίσω σκορ, δέκα λεπτά μετά, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο, που βρήκε και στο δοκάρι!

Η Χέρτα κέρδισε πέναλτι στο 64’, σε ανατροπή του Πέκαρικ από τον Κοχ, με τον Ιμπίσεβιτς να νικάει τον Σβόλοφ, που έπεσε σωστά στα δεξιά αλλά δεν απέκρουσε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 ύστερα από δύο λεπτά.

Ο Σβόλοφ κράτησε «ζωντανή» με διπλή επέμβαση στο 69ο λεπτό και στο 71’ οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, χάρη στο υπ’ αριθμόν 11 φετινό τέρμα του Πέτερσεν στο πρωτάθλημα, με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους και το «τρίποντο» να τους πηγαίνει στο +2 από τον όγδοη Χόφενχαϊμ, που παίζει αύριο.

«Καθάρισε» και μαθηματικά την υπόθεση παραμονή στη «μεγάλη» κατηγορία η Ουνιόν, καθώς νίκησε με 1-0 στο Βερολίνο την Πάντερμπορν, η οποία από την άλλη αποχαιρέτισε και… τυπικά τη Bundesliga με αυτή την ήττα.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση ήρθε πάντως από… κεφάλι ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, με τον Ζολίνσκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τρίμελ, στο 27’.

Ενώ ο «δικός μας» Σεμπάστιαν Βασιλειάδης που ξεκίνησε βασικός και έβγαλε όλο το 90λεπτο είδε κίτρινη κάρτα, έφτασε τις 10 και θα χάσει το επόμενο ματς.