«Σεντονάτη» νίκη για τη Τσέλσι (vid)

Πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Τότεναμ

Τεράστια νίκη με 2-1 πέτυχε η Τσέλσι στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ και δείχνει να καθαρίζει μια θέση στην πρώτη τετράδα. Ο Λάμπαρντ έγινε ο πρώτος που κερδίζει δύο φορές τον Μουρίνιο μέσα στην ίσια σεζόν στην Premier League!

Στο 10ο λεπτό ωη πρώτη αξιόλογη φάση. με τον Μόουρα να αλλάζει με τον Μπερχβάιν και να σουτάρει από το ύψος της περιοχής αλλά ο Καμπαγιέρο έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του. Μάλιστα στο 12’ ο Αλόνσο έβγαλε κάθετα από αριστερά στον Μάουντ, που έκανε το σουτ και είδε τον Γιορίς να σώζει στην κλειστή του γωνία.

Η Τσέλσι πήρε τα πάνω της και στο 14’ ο Μπάρκλεϊ έπιασε όμορφο σουτ από μακριά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Και τελικά στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε το γκολ για τους «μπλε». Αρχικά ο Ζιρού από δεξιά έκανε το σουτ, ο Γιορίς έδιωξε με τα πόδια ενώ στη συνέχεια το σκαστό σουτ του Μπάρκλεϊ σταμάτησε στο δοκάρι της Τότεναμ και με τρίτο σουτ ο Ζιρού σκόραρε για το 1-0.

Η Τσέλσι απείλησε ξανά με γυριστό του Αλόνσο στο 24’, με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 34’ ο Αθπιλικουέτα με προβολή έσωσε μετά από σουτ του Λούκας. Από το κόρνερ ο Σάντσες3πήρετην ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά ο Καμπαγιέρο έσωσε και στο 36’ μετά από γέμισμα του Αλντερβάιρελντ, ο Τανγκάνγκα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Τσέλσι κι έκανε κάτι σαν πλασέ, που πέρασε έξω.

Η Τσέλσι πίεσε και στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό, οι παίκτες του Λάμπαρντ έκρυψαν την μπάλα, ο Αλόνσο από αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ κι έγραψε το 2-0.

Δύο λεπτά μετά, ο Γιορίς έσωσε μετά από σουτ του Μπάρκλεϊ ενώ στο 53’ το διαιτητικό τιμ χαρίστηκε στον Λο Σέλσο μετά από δολοφονικό μαρκάρισμα στον Μάουντ και δεν του έδειξε ούτε την κίτρινη.

Το ματς «’έσβησε» από εκεί και πέρα και η επόμενη αξιόλογη φάση ήρθε στο 79ο λεπτό, όταν ο Μάουντ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Έιμπραχαμ έβαλε την προβολή αλλά ο Γιορίς έσωσε. Μάλιστα στο ίδιο λεπτό ο Μάουντ βγήκε απέναντι στον Γιορίς αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Τανγκάνγκα και στο 82’ το όμορφο φάουλ του Αλόνσο, τράνταξε τα δοκάρια της Τότεναμ.

Και από το πουθενά στο 89ο λεπτό, ο Λαμέλα άλλαξε με τον Μόουρα, πήγε να γυρίσει από αριστερά και η μπάλα βρήκε στον Ρίντιγκερ και κατέληξε στα δίχτυα του Καμπαγιέρο για το 2-1.

Με τη σέντρα ο Γουίλιαν έκανε φοβερή ενέργεια και πλασέ από αριστερά αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε.

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Τζέιμς, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (77’ Γουίλιαν), Μάουντ, Ζιρού (71’ Έιμπραχαμ)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Φερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ (78’ Οριέ), Ντέιβις, Σάντσες, Τανγκάνγκα, Εντομπελέ (62’ Λαμέλα), Γουίνκς, Λο Σέλσο, Μπερχβάιν (78’ Άλι), Λούκας Μόουρα

Πηγή: aek365.org