ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ: Ισπανία-Γερμανία 6-0

Κι όμως, είναι αλήθεια!

Στο υποτιθέμενο ντέρμπι, που θα έκρινε ποια ομάδα θα έπαιρνε το εισιτήριο για το Final 4 του Nations League, η Ισπανία διέσυρε με σκορ 6-0 τη Γερμανία στη Σεβίλλη και πήρε την πρώτη θέση στο Group D της League A. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο 20χρονος Φεράν Τόρες, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ενώ τα άλλα τρία γκολ πέτυχαν οι Μοράτα, Ρόντρι και Οριαθάμπαλ.

Οι «φούριας ρόχας» πραγματοποίησαν διαστημική εμφάνιση και όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό, θα μπορούσαν να ταπεινώσουν ακόμη περισσότερο τα «πάντσερ», που δεν… εμφανίστηκαν στο γήπεδο και γνώρισαν μια από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας τους. Οι γηπεδούχοι είχαν 22(!) τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι 10 στον στόχο, έναντι μόλις 2(!) των φιλοξενούμενων, που δεν είχαν καμία εντός εστίας.

Το ματς:

Η Ισπανία έχασε στο 7’ τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ σε εκτέλεση φάουλ του Ράμος, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Νόιερ, σε μια φάση, στην οποία η παράβαση έγινε εντός περιοχής και έπρεπε να δοθεί πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα η Γερμανία προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Πο Τόρες έκοψε την τελευταία στιγμή την πάσα του Βέρνερ στον Σανέ, που ετοιμαζόταν να σκοράρει. Οι «φούριας ρόχας» που μπήκαν με καλύτερη διάθεση, πήραν προβάδισμα στο 17’ με δυνατή κεφαλιά του Μοράτα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρουίς.

Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος σκόραρε για δεύτερη φορά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μια πολύ οριακή φάση. Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και στο 30’ ο Φεράν Τόρες νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Νόιερ. Όμως, τρία λεπτά αργότερα, ο Όλμο είχε κεφαλιά στο δοκάρι και στην επαναφορά, ο Τόρες με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Το μενού του πρώτου ημιχρόνου είχε κι άλλο γκολ για τους Ισπανούς με κεφαλιά του Ρόντρι στο 38’ και πάλι από κόρνερ, αυτή τη φορά από τον Κόκε.

Με διπλή ευκαιρία της Ισπανίας για το 4-0 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αρχικά με τον Όλμο, που νικήθηκε από τον Νόιερ και στη συνέχεια με τον Κόκε, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε από τον Κοχ. Όμως, η Γερμανία συνέχιζε να παίζει σαν υπνωτισμένη και μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και σέντρα του Γκαγιά, ο Φεράν Τόρες με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 4-0 στο 55’. Ο νεαρός επιθετικός συνέχισε την… παράστασή του, φτάνοντας σε χατ-τρικ στο 72’ με ένα υπέροχο τελείωμα με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Γερμανία, που… εμφανίστηκε στο γήπεδο, έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να σκοράρει, όταν ο «κεραυνός» του Γκνάμπρι σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών. Αν κάποιος πίστευε ότι το ματς δεν είχε άλλες συγκινήσεις, έκανε λάθος. Στο 89’ ο Οριαθάμπαλ έβαλε και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερς, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0!