Σόκαρε τη Μίλαν η Τζένοα

Διπλό στο «Σαν Σίρο» για τους Γενοβέζους

Μία από τα ίδια για τη Μίλαν, που γνώρισε ήττα σοκ από την Τζένοα με 2-1 μέσα στο «Σαν Σίρο» κι έχασε έδαφος στη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο. Άλμα παραμονής έκαναν οι Γενοβέζοι.

Η Τζένοα μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό, ο Σανάμπρια έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά και ο Πάντεβ άνοιξε το σκορ με πλασέ σε κενό τέρμα. Στο 14ο λεπτό ο Πάντεβ από ιδανική θέση, σούταρε στο πλαϊνό δίχτυ και στο 17’ ο Τσαλχάνογλου σέντρα, ο Ίμπρα πήρε την κεφαλιά μπάλα ο Περίν είπε όχι. Στο 20ο λεπτό, οι Ιμπραΐμοβιτς και Τσαλχάνογλου άλλαξαν όμορφα και ο Τούρκος έκανε το σουτ αλλά ο Περίν έσωσε ξανά, αλλά στο 41’ ο Μπιράσκι σέντραρε από αριστερά, ο Σένε έκανε το τακουνάκι και ο Κασάτα εξ επαφής με προβολή έγραψε το 0-2.

Στο 67ο λεπτό το όμορφο γυριστό του Ιμπραΐμοβιτς, πέρασε λίγο έξω και στο 77’ ο ΣΟςηδόσ σταρ με γύρισμα μέσα από τη μικρή περιοχή, μείωσε σε 1-2. Στο 81ο λεπτό η κεφαλιά του Ίμπρα, πέρασε μόλις έξω.

ΜΙΛΑΝ: Μπέγκοβιτς, Κόντι (90+2’ Καλάμπρια), Ρομανιόλι, Ερναντές, Καστιγιέχο, Κεσί, Γκάμπια, Τσαλχάνογλου (56’ Μποναβεντούρα), Μπενασέρ, Ρέμπιτς (57’ Λεάο), Ιμπραΐμοβιτς

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Σουμαορό Κρισίτο, Μαζιέλο, Μπιράσκι, Ρομέρο, Σένε (57’ Στουράρο), Μπεχράμι (63’ Γιάγιαλο), Κασάτα, Πάντεβ (79’ Πιναμόντι), Σανάμπρια

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ: 2-1

Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Άλμα παραμονής έκανε η Σαμπντόρια, που βρέθηκε να χάνει από τη Βερόνα, αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1.

Στο 12’ ο Οντέρο είπε όχι σε κεφαλιά του Ντι Κάρμινε και στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Σιλβέστρι να σταματήσει το σουτ του Γκαμπιαντίνι ενώ στο 32’ ο Λάζοβιτς σέντραρε από αριστερά και ο Τζακάνι με προβολή στο 2ο δοκάρι, έγραψε το 0-1.

Στο 62ο λεπτό ο Σιλβέστρι πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε σουτ του Γιάνκτο όπως έκανε και στο 67’ σε σουτ του Γιοσίντα και στο 71’ το σουτ του Λινέτι έξυσε το δοκάρι της Βερόνα.

Τελικά στο 77ο λεπτό ο Ντεπάολι έκανε τι γύρισμα από δεξιά και ο Κουαλιαρέλα με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-1. Μάλιστα στο 85ο λεπτό οι γενοβέζοι κέρδισαν πέναλτι και ο Κουαλιαρέλα από την άσπρη βούλα έκανε το 2-1.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Μπερεζίνσκι, Τονέλι, Γιοσίντα,. Γιάντκο, Έκνταλ, Ντεπάολι, Βιέιρα (61’ Λινέτι), Οτζέλο, Κουαλιαρέλα (90' Θόρσμπι), Γκαμπιαντίνι (61’ Μπονατσόλι)

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Γκίντερ, Ραχμάνι, Νταβίντοβιτς, Αντζαπόνγκ, Βέρε (72’ Μπαντού), Τζακάνι, Λάζοβιτς, Αμραμπάτ (88’ Σαλσίδο), Πεσίνα, Ντι Κάρμινε (80’ Πατσίνι)

Πηγή: aek365.org