«Στάση Μπεντεγκόντι» για Αταλάντα

Έχασε ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά

Την ευκαιρία να μειώσει στους 4 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο της Serie A, Γιουβέντους και να της βάλει έξτρα πίεση ενόψει του αγώνα με τη Λάτσιο (20/7), έχασε η Αταλάντα. Η ομάδα του Μπέργκαμο ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Βερόνα στο «Μπεντεγκόντι» και έφτασε τους 71 βαθμούς, όσους έχει και η δεύτερη Ίντερ, η οποία υπολείπεται 6 της «Μεγάλης Κυρίας».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Αταλάντα να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να φανεί ιδιαίτερα απειλητική, πλην λίγων περιπτώσεων, όπως το χαμένο τετ-α-τετ του Πάσαλιτς στο 14’. Η Βερόνα μπλόκαρε τους Μαλινόφσκι και Γκόμες, που αδυνατούσαν να τροφοδοτήσουν σωστά τον Ζαπάτα, ενώ επιθετικά δεν έδειξε σχεδόν τίποτε.

Στην επανάληψη το σκηνικό διαφοροποιήθηκε και μόνο από το γεγονός ότι μπήκαν γκολ. Στο 50’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζαπάτα και εννιά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πεσίνα. Η ομάδα του Μπέργκαμο πίεσε προκειμένου να πετύχει το δεύτερο γκολ, που θα της έδινε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ και το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.