Στο παρά πέντε του τίτλου η Λίβερπουλ

Με γκολ του Σαντιό Μανέ, οι «ρεντς» σημείωσαν την 25η νίκη τους σε 26 παιχνίδια

Στο +25, πλέον από την Μάντσεστερ Σίτι με ματς περισσότερο και 76 βαθμούς, αλλά και περιμένοντας πιθανή τιμωρία της Σίτι με αφαίρεση πόντων από το πρωτάθλημα λόγω της παράβασης των σίτιζενς στους κανονισμούς του FFP, η Λίβερπουλ μετά την επικράτηση 1-0 σε βάρος της ουραγού Νόριτς, μέσα στην έδρα των «καναρινιών». Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Σαντιό Μανέ στο 78ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ, που την Τρίτη επιστρέφει στο γήπεδο που κατέκτησε το 6ο τρόπαιο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση έκανε ένα κακό πρώτο μέρος, ωστόσο ξύπνησε στην επανάληψη. Μεγάλη επέμβαση του Κρουλ στο 59’ σε προσπάθειες των Μο Σαλάχ και Ναμπί Κεϊτά που πήρε το ριμπάουντ. Στο 73’ η Νόριτς είχε την δική της μεγάλη στιγμή με ένα δεξί σουτ του Τετέι που βρήκε το αριστερό δοκάρι του Άλισον που στην συγκεκριμένη φάση, βρέθηκε εκτός θέσης.

Τελικά την λύση έδωσε ο Σαντιό Μανέ, που μετά από βαθιά μπαλιά του Χέντερσον,σε μια φάση που εξετάστηκε στο VAR και για επιθετικό φάουλ στον έναν από τους δύο αμυντικούς (τον Ζίμερμαν) που πήγαν στην φάση, ο Μανέ έκανε το κοντρόλ και με το αριστερό νίκησε τον Κρουλ για να γράψει το 0-1 στο 78ο λεπτό. Στο 87’ ο Φιρμίνο από κοντά έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να καθαρίσει οριστικά το ματς πριν την λήξη του.