Στους «32» του Roland Garros η Σάκκαρη

Κέρδισε την Ρακίμοβα με 2-0 σετ

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 στα σετ της Καμίλα Ρακίμοβα και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον 3ο γύρο του Roland Garros για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Την πρόκριση στον 3ο γύρο του Roland Garros για δεύτερη φορά στην καριέρα της πανηγυρίζει η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια ξεπέρασε το εμπόδιο της Καμίλα Ρακίμοβα, επικρατώντας 2-0 (7-6, 6-2) στα σετ και βρίσκεται στους «32» της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2018. Εκεί θα αντιμετωπίσει μια εκ των Κόκο Γκοφ και Μαρτίνα Τρεβιζάν.

Η 19χρονη Ρωσίδα, η οποία είναι νούμερο 182 στην κατάταξη και η Ελληνίδα 24, έβαλε δύσκολα στη Σάκκαρη στο πρώτο τεστ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μίλησε η κλάση, αλλά φυσικά και η εμπειρία της 25χρονης τενίστριας.

Η Σάκκαρη είχε δύο χαμένες ευκαιρίες, αλλά έκανε το μπρέικ στο 7ο γκέιμ για το 4-3, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο 5-4. Παρότι σέρβιρε για το σετ, η Ρωσίδα με μπρέικ ισοφάρισε (5-5).

Η Ρακίμοβα επέσττρεψε από το 3-5 και έκανε στο 6-5. Το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί επιβλήθηκε η Σάκκαρη. Με 7-6 έκλεισε σε 52’ το 1ο σετ. Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη έφτασε σε μια εύκολη νίκη.