Super ο Μάριο, αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν… άπαιχτη

Πάλεψε, όμως ηττήθηκε

Πρώτο δείγμα θετικό για τον Μάριο Χεζόνια, που πραγματοποίησε πολύ καλό ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, αλλά δεν αρκούσε, αφού η Μπαρτσελόνα είχε περισσότερες λύσεις και πέρασε από το ΟΑΚΑ (77-85).

Ο Κροάτης ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μπεν Μπέντιλ (14 πόντοι), ωστόσο οι απουσίες των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου στοίχισαν στους «πράσινους» στα κρίσιμα.

Στο 9-16 υποχώρησε το «τριφύλλι», που πλήρωσε την κακή του άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως και τα αβίαστα λάθη (21 συνολικά) που έκαναν οι παίκτες του.

Δήμιοι της ομάδας του Κάτας οι Μίροτιτς (25 πόντοι με 9/13 εντός παιδιάς) και Χίγκινς (16 πόντοι), ενώ ο Καλάθης είχε 9 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ στην επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι στα πρώτα λεπτά, με τους Μπέντιλ και Μήτογλου να τον καθοδηγούν (9-9 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι και με μπροστάρη τον Μίροτιτς, απομακρύνθηκε με +9 (12-21 στο 7’).

Η άμυνα του «τριφυλλιού» αδυνατούσε να ανακόψει την κυκλοφορία και το «διαβασμένο» παιχνίδι των Καταλανών, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως οι «πράσινοι» δεν έκαναν ούτε ένα αμυντικό φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +9 (17-26).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι παίκτες του Κάτας βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία τους και με οδηγό τον Χεζόνια, «έτρεξαν» σερί 7-0 και πλησίασαν (27-31 στο 13’). Εντούτοις, αυτή η αντίδραση των γηπεδούχων αποδείχθηκε σπασμωδική, καθώς οι «μπλαουγκράνα» απάντησαν άμεσα με 5-0 (27-36).

Με τον Γιασικεβίτσιους να βρίσκει λύσεις από πολλούς παίκτες, η Μπάρτσα απομακρύνθηκε με +12 (33-45 στο 19’), την ώρα που ο Παναθηναϊκός αγκομαχούσε επιθετικά. Το μόνο που κατάφερε το «τριφύλλι» ήταν να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με buzzer beater τρίποντο του Σαντ-Ρος στο φινάλε του ημιχρόνου (39-47).

Στην 3η περίοδο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, ή -αν προτιμάτε- τα λάθη από τις δύο ομάδες. Κι ενώ οι παίκτες του Κάτας κέρδιζαν κατοχές μέσα από την άμυνα, δεν κατάφερναν να το εξαργυρώσουν, αφού στο επιθετικό κομμάτι έκαναν τη μία εσφαλμένη επιλογή πίσω από την άλλη.

Με καλάθι του Γουάιτ, οι «πράσινοι» πλησίασαν στο -6 (46-52 στο 26’), όμως η ομάδα της Βαρκελώνης κατάφερε να ξεφύγει στο άψε-σβήσε (46-58 στο 38’). Με buzzer beater καλάθι του Χεζόνια, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 9 (50-59) στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι παίκτες του «τριφυλλιού» πίεσαν στην άμυνα και μείωσαν με τρίποντο του Γουάιτ (55-61 στο 32’). Για μια ακόμα φορά όμως υπέπεσαν σε αβίαστα και τραγικά λάθη: αντί να πλησιάσουν σε απόσταση βολής, βρέθηκαν στο -10 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (55-65 στο 33’).

Ο Χεζόνια ωστόσο δεν τα… παρατούσε και κρατούσε ζωντανή την ομάδα του (64-70 στο 36’). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι βαδίζουμε σε φινάλε-θρίλερ, ήρθαν δύο μεγάλα τρίποντα από Χίγκινς (με το σκορ στο 68-74) και Μίροτιτς (με 2 λεπτά για το τέλος και το σκορ στο 70-79) για να κάνουν την ειδοποιό διαφορά. Το τελικό 77-85 χάρισε μια δίκαιη νίκη στην Μπαρτσελόνα κι άφησε παραπονεμένο τον Super Mario του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85.