Τα έφερε όλα... τούμπα η Τσέλσι! (vid)

Νέο μεγάλο διπλό σε ντέρμπι Λονδίνου

Τα «μωρά» της Τσέλσι... μεγαλώνουν!

Με μια επαγγελματική εμφάνιση και άριστο κοουτσάρισμα του Φρανκ Λάμπαρντ από τον πάγκο, ο οποίος έβαλε το χεράκι του για την ανατροπή, η Τσέλσι επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ στο «Emirates».

Σε ένα ματς που οι «μπλε» ήταν κακοί και ακίνδυνοι και οι «κανονιέρηδες» πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, χτυπώντας με τον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά ως συνήθως έκαναν τραγικά λάθη και τα πλήρωσαν από την Τσέλσι που χτύπησε δις σε ένα πεντάλεπτο στο φινάλε και τα έφερε όλα... τούμπα.

Ο Μικέλ Αρτέτα στο δεύτερο του παιχνίδι στον πάγκο της Άρσεναλ, έψαχνε την πρώτη του νίκη. Η ομάδα του παρουσίαζε ένα εξαιρετικό και κυριαρχικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, χτύπησε πολύ νωρίς με κεφαλιά-ψαράκι του συνήθη υπόπτου Ομπαμεγιάνγκ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Η εμφάνιση της Άρσεναλ ήταν τόσο καλή που οι οπαδοί της χειροκροτούσαν και... έσπρωχναν την ομάδα τους, ο Αρτέτα άρχιζε να δείχνει το ποδόσφαιρο που θέλει να παίζει και σε συνδυασμό με την κακή και ακίνδυνη επιθετικά Τσέλσι, κρατούσε το υπέρ της 1-0 πολύ εύκολα.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Φρανκ Λάμπαρντ δεν έμεινε άπραγος και έκανε τις αλλαγές του και επηρρέασε απόλυτα το παιχνίδι. Αρχικά, στο 83ο λεπτό ο Ζορζίνιο (που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς) ισοφάρισε σε 1-1 σκοράροντας σε κενή εστία μετά την τραγική έξοδο του Λένο και πέντε λεπτά αργότερα μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, ο Γουίλιαν γύρισε στον Έιμπραχαμ ο οποίος με φοβερή κίνηση έσπασε τα... άλατα του Μουστάφι και με άψογο πλασέ υπέγραψε την ανατροπή και το τρίποντο για την Τσέλσι (1-2).