Τα έφερε όλα... τούμπα και βλέπει τελικό η Σίτι! (vid)

Προβάδισμα για την αγγλική ομάδα για πρόκριση

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν μάσησε από το προβάδισμα της Παρί Σεν Ζερμέν και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, πήρε σπουδαία νίκη (1-2) που της δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 παρέταξε την Παρί Σεν Ζερμέν ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο. Ο Νάβας κάτω από τα δοκάρια, με τους Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ στην τετράδα της άμυνας. Γκέιγ, Παρέδες, Βεράτι η τριπλέτα στον άξονα, με τους Ντι Μαρία, Νεϊμάρ να πλαισιώνουν τον Εμπαπέ στην επίθεση.

Με 4-4-2 κατέβασε την Μάντσεστερ Σίτι ο Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Έντερσον στο τέρμα, με τους Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Κανσέλο στην άμυνα. Ρόδρι, Γκιντογκάν, Φόντεν στα χαφ, με δεκάρι τον Ντε Μπρόινε και τους Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ στην επίθεση.

Τα πρώτα 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στην Μάντσεστερ Σίτι, με την Παρί Σεν Ζερμέν να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Ωστόσο, λίγα λεπτά οι Παριζιάνοι πήραν τα πάνω τους και το γκολ δεν άργησε να έρθει στο 15ο λεπτό. Ο Ντι Μαρία εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Μαρκίνιος να βγαίνει μπροστά και με μια εξαιρετική κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Στο 21ο λεπτό διαδραματίστηκε μια μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε την προβολή μετά την μπαλιά του Κανσέλο, αλλά ο Νάβας έδιωξε στην αριστερή γωνία. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια φάση διαρκείας όταν ο Εμπαπέ γύρισε στον Μπάκερ που έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά κόντραρε στον Στόουνς. Στο 41’ ο Νεϊμάρ έπεσε μέσα στην περιοχή και οι Παριζιάνοι ζητούσαν πέναλτι, αλλά τελικά η σύγκρουση ήταν με… τον συμπαίκτη του Φλορέντσι και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Παρί να έχει το προβάδισμα.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν παρόμοιο εκείνου του πρώτου. Η Σίτι πίεζε την Παρί και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 56’ ο Εμπαπέ έκανε μια φοβερή σέντρα, αλλά ο Βεράτι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να σκοράρει, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντι Μαρία έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια και μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Σίτι για τον Εμπαπέ, αλλά πρόλαβε ο Έντερσον που είχε βγει πολύ μακριά από την εστία του. Στο 61’ η Σίτι είχε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντε Μπρόινε έκανε ωραίο γυριστό, με την μπάλα να βγαίνει λίγο άουτ. Στο 64ο λεπτό ο Βέλγος έφερε το ματς στα ίσα για τους Άγγλους, κάνοντας γέμισμα που πέρασε από όλους, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε τα πάνω της, με τον Μαχρέζ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 74’ ύστερα από φοβερή εκτέλεση φάουλ. Τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο για την Παρί πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο, αφού στο 77’ έμεινε και με παίκτη λιγότερο, αφού ο Γκέιγ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Γκιντογκάν.

Μετά την αποβολή το ματς άρχισε να χαλάει και να γίνεται πολύ σκληρό, με την Σίτι να ψάχνει το τρίτο γκολ που θα της κλείδωνε την πρόκριση και την Παρί να παίζει αμυντικά και να προσπαθεί μπας και βγάλει καμία κόντρα ώστε να απειλήσει. Το ένα φάουλ διαδεχόταν το άλλο, υπήρχαν πάρα πολλά νεύρα, αλλά τελικά δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Μάντσεστερ Σίτι πήρε μια σημαντική νίκη (1-2) που της δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League.

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Γκεγιέ, Παρέδες (83' Ερέρα), Βεράτι, Ντι Μαρία (80' Ντανιλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο (61΄ Ζιντσένκο), Ρόντρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Φόντεν