Τα… χρειάστηκε και χρειάστηκε την παράταση η Άρσεναλ!

Φλέρταρε με έναν οδυνηρό αποκλεισμό

Παραλίγο… Η Άρσεναλ φλέρταρε με έναν οδυνηρό αποκλεισμό από τη Νιούκαστλ στον 3ο γύρο του FA Cup, γλίτωσε στα 90', και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης πέτυχε, τελικά, δύο γκολ και με το 2-0 προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Τα πάντα θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει για τους «κανονιέρηδες» στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τον VAR να αλλάζει την απόφαση του ρέφερι για την κόκκινη κάρτα στον Σμιθ-Ρόου (έγινε κίτρινη), ενώ ο Λένο έκανε τρομερή διπλή επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Κάρολ!

Από… παραλίγο μοιραίος, ωραίος!

Η τύχη, λοιπόν, τα έφερε έτσι, που ο Σμιθ-Ρόου έμελλε να γίνει από… παραλίγο μοιραίος, ωραίος!

Ο πιτσιρικάς (γεννημένος το 2000), με ωραίο πλασέ στο 109' «έγραψε» το 1-0 για τους γηπεδούχους στο Λονδίνο και στο 117' ο Ομπαμεγιάνγκ, έπειτα από φοβερή κάθετη πάσα του Τζάκα στον Τίρνεϊ και γύρισμα του τελευταίου, διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, στέλνοντας την ομάδα του Αρτέτα στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.