Το ένα χαστούκι μετά το άλλο για τη Γιουβέντους!

Μέγα κάζο από την Έμπολι

Γιούβε, πάρτο αλλιώς... Μία ημέρα μετά το... χαστούκι με την αποχώρηση του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους βίωσε μέγα κάζο αφού γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Έμπολι (0-1) και παραμένει χωρίς νίκη μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές της Serie A!

Τα κακά μαντάτα δεν άργησαν να έρθουν για την Γυραιά Κυρία που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 21ο λεπτό με τον Μανκούσο να τιμωρεί ένα από τα πολλά αμυντικά κενά των αντιπάλων του στο παιχνίδι για το 1-0, παγώνοντας το «Alianz Stadium». Ήταν το πρώτο τέρμα μετά το 2006 που σκόραρε η Έμπολι στην έδρα της Γιουβέντους, με τον τελευταίο που είχε σκοράρει εκτός με τους «μπιανκονέρι» να είναι ο Σέρχιο Αλμιρόν!

Η Γιουβέντους ψαχνόταν, πίεζε και έφτιαχνε φάσεις, αλλά ο κίπερ της Έμπολι, Βικάριο, ήταν σε μεγάλη ημέρα και έβγαζε και τα... άουτ! Το ματς ήταν μονότερμα από ένα διάστημα και έπειτα, όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Αντρεατσόλι κλεινόταν ολοένα και περισσότερο στο καβούκι της και... πού και πού προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Ο Αλέγκρι έριξε στο ματς Μπερναρντέσκι, Κουλουσέφσκι, Μοράτα, Λοκατέλι αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Η Έμπολι πήρε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στη σύγχρονη ιστορία της, η Γιουβέντους έμεινε με έναν βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές και απογοητεύει τον κόσμο της στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο πήρε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 2-1 της Τορίνο που μετράει δύο ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές με το ίδιο σκορ.

Όμορφο ποδόσφαιρο, αυτοματισμούς και ασφυκτικό πρέσινγκ τα χαρακτηριστικά των «βιόλα» που είδαν τον Νίκο Γκονζάλες να αξιοποιεί την ασίστ του Γκαετάνο Καστροβίλι στο 41' και να στέλνει την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Για να έρθει ο... killer Βλάχοβιτς στο 70ο λεπτό να μεγαλώσει το προβάδισμα της Φιορεντίνα και να την σπρώξει στη νίκη. Ο Σιμόνε Βέρντι στο 89' μείωσε και πρόσθεσε άγχος στους γηπεδούχους, αλλά τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά με την Φιορεντίνα να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν.