Τριάρα στο ντεμπούτο του Πίρλο

Μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Πίρλο και τη Γιουβέντους στο φετινό Καμπιονάτο. Η «Μεγάλη Κυρία» δεν εντυπωσίασε, ωστόσο είχε ουσία και επικράτησε με 3-0 της Σαμπντόρια στο ντεμπούτο του Αντρέα Πίρλο ως προπονητή στη Serie A’.

Στο 11ο λεπτό ο Ράμσεϊ άνοιξε στον Κριστιάνο που πάτησε περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Οντέρο έσωσε και στο 13’ Πορτογάλος σταρ προσπάθησε ξανά να μπει στην περιοχή, κόπηκε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Κουλουσέβσκι που έκανε το 1-0 με πλασέ.

Μάλιστα σο 24ο λεπτό ο ΜακΚένι έκλεψε στο κέντρο και πέρασε στον Κριστιάνο, ο οποίος πάτησε περιοχή για ακόμη μια φορά και με σουτ τράνταξε το δοκάρι της Σαμπντόρια.

Στο 34ο λεπτό το σουτ του Ράμσεϊ κόντραρε και στρώθηκε στον Ρονάλντο, ο οποίος από ιδανικό σημείο, δεν μπόρεσε να βρει τέρμα και στο 78’ μετά από κόρνερ η άμυνα της Σαμπντόρια δεν έδιωξε, ο Κουαδράδο έβαλε την προβολή με τον Οντέρο να σώζει αλλά ο Μπονούτσι σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 2-0.

Στο 83ο λεπτό ο Έκνταλ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπονούτσι αρχικά και ο Σέζνι στη συνέχεια, έσωσαν και στο 89’ ο Ράμσεϊ πέρασε κάθετα στον Κριστιάνο που με διαγώνιο σουτ από δεξιά, διαμόρφωσε το 3-0.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι (83’ Ντεμιράλ), ΜακΚένι, Ράμσεϊ, Φραμπότα (67’ Φραμπότα), Κουαδράδο (79’ Μπεντανκούρ), Ραμπιό, Κουλουσέβσκι (82’ Ντόουγκλας Κόστα), Ρονάλντο

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Μπερεζίνσκι, Κόλεϊ, Οτζέλο, Τονέλι (46’ Γιοσίντα), Θόρσμπι (70’ Ντάμσκααρντ), Έκνταλ, Λερίς (46’ Κουαλιαρέλα), Γιάνκτο, Ντεπάολι (46’ Ραμίρες), Μπονατσόλι (70’ Βέρε)

Πηγή: aek365.org