«Χαϊδεύει» τον τίτλο η Μπάγερν

Τεράστιο διπλό στην έδρα της Ντόρτμουντ

Στα χέρια της Μπάγερν βρέθηκε ουσιαστικά από απόψε η «σαλατιέρα». Οι Βαυαροί κέρδισαν την Ντόρτμουντ με 1-0 μέσα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», ξέφυγαν με 7 βαθμούς και πλέον θα χρειαστεί θαύμα για να μη σηκώσουν το 8ο σερί πρωτάθλημά τους.

Δικαιολογημένες οι φωνές της Ντόρτμουντ για πέναλτι που της αρνήθηκαν οι διαιτητές στο 59’ σε πεντακάθαρο χέρι του Μπόατενγκ.

Στα 30 μόλις δευτερόλεπτα, ο Νόιερ βγήκε και πρόλαβε προ του Αζάρ, ο Χάαλαντ πήρε την μπάλα και πλάσαρε αλλά στη γραμμή έσωσε ο Μπόατενγκ, ενώ στο 4’ ο Ντιλέινι άνοιξε αριστερά στον Γκερέιρο κι εκείνος έστρωσε πίσω στον Μπραντ που έκανε το σουτ αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε εύκολα.

Η Ντόρτμουντ πατούσε καλύτερα και στο 10’ μετά από φάση διαρκείας ο Αζάρ σέντραρε από δεξιά (από θέση οφσάιντ) και ο Γκερέιρο σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά και στο 11’ ο Κίμιχ σήκωσε έξυπνα για τον Μίλερ αλλά εκείνος δε βρήκε την μπάλα και ο Μπίρκι μάζεψε.

Η Μπάγερν ισορρόπησε από το 15’ και μετά και στο 19’ ο Γκνάμπρι βρέθηκε μόνος με τον Μπίρκι μετά από πάσα του Κομάν, γύρισε και σούταρε αλλά ο Πίστσεκ έσωσε πάνω στη γραμμή. Μάλιστα στο 24’ ο Κομάν έκανε την κίνηση και το σουτ από δεξιά αλλά ο Μπίρκι έσωσε δύσκολα και στο 40’ ο Γκορέτσκα έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Μπίρκι έδιωξε με γροθιές.

Και τελικά στο 43ο λεπτό ο Κίμιχ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, είδε τον Μπίρκι λίγο έξω από τα δοκάρια του και με απίθανη λόμπα έκανε το 0-1. Ο Ελβετός βρήκε λίγο την μπάλα αλλά φέρει τεράστια ευθύνη και πάλι.

Στο 49’ ο Νταούντ έκανε την κούρσα από τον άξονα και σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε και στο 54’ ο Γκορέτσκα έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μπίρκι έπεσε και απομάκρυνε.

Στο 59’ ο Αζάρ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Χάαλαντ έκανε το πλασέ με τη μία αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του πεσμένου Μπόατενγκ κι έφυγε κόρνερ, με το διαιτητικό τιμ να μη δίνει το πέναλτι.

Στο 72’ ο Σάντσο από αριστερά έβγαλε επικίνδυνη σέντρα με το δεξί αλλά η μπάλα έφυγε έξω και στο ίδιο λεπτό ο Χάαλαντ αποχώρησε τραυματίας από το ματς. Στο 81’ ο Νταούντ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Νόιερ έσωσε δύσκολα και στο 83’ ο Λεβαντόφσκι έκανε το πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπίρκι. Στο 89ο λεπτό μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Μίλερ που έκανε κακό τελείωμα από κοντά.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Χούμελς, Πίστσεκ (80’ Γκέτσε), Ακανζί, Γκερέιρο, Χακίμι, Ντιλέινι (46’ Σάντσο), Νταούντ (85’ Βίτσελ), Αζάρ, Μπραντ (46’ Τσαν), Χάαλαντ (72’ Ρέινα)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μπόατενγκ (85’ Ερναντές), Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Ντέιβις, Κομάν (73’ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (87’ Μαρτίνεθ), Λεβαντόφσκι