Χαμένες και οι δύο στη Ρώμη, πανηγυρίζει η Μίλαν

Ματσάρα στο Ρόμα-Ίντερ... με κερδισμένη τρίτη

Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Serie A, με τις Ρόμα και Ίντερ να μένουν στο... χορταστικό 2-2 στο «Ολίμπικο».

Αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, με τη Μίλαν να βγαίνει κερδισμένη από αυτό και να ξεφεύγει στο +3 από τη δεύτερη Ίντερ και στο +6 από την τρίτη Ρόμα. Για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, οι «νερατζούρι» έμειναν μακριά από το τρίποντο, αφού είχε προηγηθεί η γκέλα από τη Σαμπντόρια (2-1). Σε ότι αφορά τους γηπεδούχους, μετά και το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκαν στους 34 βαθμούς και πλέον νιώθουν την πίεση από τις Αταλάντα (31 β.) και Γιουβέντους (30 β.) που ακολουθούν, οι οποίες μάλιστα έχουν και παιχνίδια λιγότερα.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με επιθετικές διαθέσεις. Εκείνοι που απείλησαν πρώτοι ήταν οι γηπεδούχοι στο 9' με τον Κάρσντορπ, με την Ίντερ να απαντά άμεσα με καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με Λουκάκου και Μαρτίνεζ. Η Ρωμαίοι άνοιξαν το σκορ στο 17' σε κόντρα επίθεση με όμορφο τελείωμα του Πελεγκρίνι έξω από την περιοχή, μετά από κλέψιμο της μπάλας στη μεσαία γραμμή.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «νερατζούρι» ανέλαβαν τα ηνία του ματς πιέζοντας για την ισοφάριση. Ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν στο πρώτο μέρος το πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Αντόνιο Κόντε να μπαίνουν δυνατά και να κλείνουν τη Ρόμα στο δικό της μισό. Στο 56', ο Σκρίνιαρ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Χακίμι με ένα φανταστικό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Λόπεθ, φέροντας τούμπα το ματς (1-2).

Ωστόσο, η Ρόμα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς από το 70' και μετά πίεσε ασφυκτικά για το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Τελικώς, η ισοφάριση ήρθε στο 86' με δύσκολη κεφαλιά του Μαντσίνι στην κλειστή γωνία του Χαντάνοβιτς.