Χριστουγεννιάτικος... εφιάλτης στο Γουλβερχάμπτον για την Τσέλσι!

Σε ένα ματς με μπόλικες καλές ευκαιρίες για αμφότερους

Το πρώτο ματς Premier League που διεξήχθη παραμονή Χριστουγέννων για πρώτη φορά μετά από 28 χρόνια, εξελίχτηκε σε εφιάλτη για την Τσέλσι, που ηττήθηκε 2-1 από τη Γουλβς εκτός έδρας.

Η αναμέτρηση είχε δεκάδες καλές ευκαιρίες για αμφότερους αντιπάλους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται δίχως σκορ – ελέω και της... έμπνευσης του Στέρλινγκ να μην σπάσει στους δύο ξεμαρκάριστους συμπαίκτες του σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Εντέλει, το σκορ άνοιξε με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όταν ο Λεμινά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 51’.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες και τελικά δέχτηκαν και δεύτερο γκολ, με τον Ντόχερτι να δείχνει πως κλείδωσε το ματς με συρτό σουτ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ωστόσο, οι «μπλε»... ξύπνησαν επιτέλους και κατόρθωσαν να μειώσουν σε 2-1 με ωραία κεφαλιά του Ενκουνκού στο 90+3’!

Το πρώτο γκολ του Γάλλου σε επίσημο ματς με την Τσέλσι αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του Μαουρίτσιο Πιτσετίνο, εντούτοις η ήττα δεν αποφεύχθηκε, με τη Γουλβς να πιάνει τους Λονδρέζους στη 10η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Μπόρνμουθ.

Η διαφορά τους από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, φτάνει τους επτά βαθμούς...