Άνετες νίκες για Τότεναμ, Μίλαν και Λέστερ

Η δράση στο Γιουρόπα Λιγκ

Εύκολη νίκη για την Τότεναμ, που επικράτησε της Λίντσερ με 3-0 κι έκανε ιδανικό ξεκίνημα.

Στο 1ο μόλις λεπτό, η κεφαλιά του Αντράντε πέρασε μόλις έξω ενώ στο 18’ ο Βινίσιους από δεξιά έδωσε έτοιμο γκολ στον Λούκας που πλάσαρε για το 1-0. Στο 24ο λεπτό μετά από γέμισμα του Μπέιλ, ο Σάντσες δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή, ενώ στο 27’ ο Μπέιλ έκανε από δεξιά το γύρισμα με το εξωτερικό και ο Αντράντε πέτυχε αυτογκόλ για το 0-2.

Στο 30’ ο Σλάγκερ πρόλαβε σωτήρια τον Λαμέλα, ενώ στο 45_1’ ο Χαρτ έσωσε μετά από σουτ του Γκρούμπερ.

Στο 47ο λεπτό, το σουτ του Λαμέλα κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 54’ ο Χαρτ είπε όχι σε σουτ του Γκργκιτς και στο 64’ ο ΦΙλίποβιτς αστόχησε από κοντά. Στην κόντρα η Τότεναμ απείλησε με κεφαλιά του Ντόχερτι, ενώ στο 75’ ο Σλάγκερ έσωσε στη γραμμή μετ από σουτ του Σον ο οποίος έκανε το 3-0 στο 84’ με πλασέ από κοντά μετά από ασίστ του Βινίσιους.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Χαρτ, Ντόχερτι, Ρεγκιλόν, Σάντσες, Ντέιβις, Γουίνκς, Χέιμπιεργκ (61’ Άλι), Μπέιλ (61’ Σον), Λαμέλα (61’ Σισοκό), Λούκας Μόουρα (78’ Λο Σέλσο), Βινίσιους (86’ Κλαρκ)

ΛΙΝΤΣΕΡ: Σλάγκερ, Τράουνερ, Αντράντε (46’ Εγκεστάιν), Βίζινγκερ, Μίχορλ, Χόλαντ (5’ Γκργκιτς), Ρανφτλ, Ρένερ (39’ Φιλίποβιτς), Μπάλιτς (78’ Γκόιγκινγκερ), Ραγκούζ, Γκρούμπερ (46’ Πότσμαν)

H Μίλαν κέρδισε τη Σέλτικ μέσα στη Γλασκόβη με 3-1, με τον Βασίλη Μπάρκα να είναι βασικός.

Στο 14ο λεπτό ο Καστιγιέχο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κρούνιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν, ενώ στο 43’ ο Ερναντές βρήκε από αριστερά τον Ντίαθ, που πλάσαρε από το πέναλτι για το 0-2.

Η Σέλτικ ήταν καλύτερη στην επανάληψη και στο 77ο λεπτό ο Ελιουνούσι με κεφαλιά μετά από κόρνερ, μείωσε σε 1-2, αλλά στο 90+2’ ο Σελεμέκερες έβγαλε κάθετα στον Χάουγκε που έκανε το 1-3.

ΣΕΛΤΙΚ: Μπάρκας, Γουέλς (46’ Κρίστι), Ντάφι, Αγέρ, Φριμπόνγκ, Εντσάμ, Μπράουν (64’ Ρόγκιτς), ΜακΓκρέγκορ, Λαξάλτ (77’ Τέιλορ), Αγέτι (77’ Κλιμάλα), Γκρίφιθς (46’ Ελιουνούσι)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ερναντές, Κίερ, Ρομανιόλι, Νταλότ, Τονάλι, Κεσί (66’ Μπενασέρ), Κρούνιτς, Μπραΐμ Ντίαθ (80’ Χάουγκε), Καστιγιέχο (79’ Σέλεμέκερς), Ιμπραΐμοβιτς (66’ Λεάο)

Εύκολο βράδυ για τη Λέστερ που νίκησε με 3-0 τη Ζόρια και ξεκίνησε με νίκη στον όμιλο.

Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό. Ο Μπαρνς σούταρε στο δοκάρι, ο Ιχεανάτσο πήρε το... ριμπάουντ και έστρωσε στον Μάντισον που έκανε το 1-0. Στο 45' ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Ιχεανάτσο βρήκε με τακουνάκι τον Μπαρνς και αυτός έκανε την κούρσα και εκτέλεσε τον Σεφτσένκο. Στο 56' ο Φοφάνα έπιασε την κεφαλιά από ιδανική θέση αλλά δεν βρήκε στόχο. Η Λέστερ πέτυχε το 3-0 στο 67ο λεπτό με τον Ιχεανάτσο που σκόραρε έχοντας ήδη δώσει τρεις ασίστ.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Καστάνιε, Φοφάνα, Έβανς (82'Μόργκαν), Φουχς, Μάντισον (65'Ιντέρ), Τίλεμανς (71'Τσουντχάρι), Πρατ, Μπαρνς, Ιχεανάτσο (71'Πέρες).

ΖΟΡΙΑ: Σεφτσένκο, Κμοτσενόφσκι (76'Τσίγκανικς), Τσβεκ, Βέρνινταμπ, Φαβόροφ (76'Ρουφάτι), Κοτσέργκιν (85'Γκριν), Ιβανισένια, Ναζαρίνα, Καμπάαγεφ (65'Πέροβιτς), Γιουρτσένκο, Λούνοφ (65'Γκλάντκι).