Έβαλαν «φωτιά» Φέγενορντ και Γιουνγκ Μπόις

Το σκηνικό στον έβδομο όμιλο.

«Φωτιά» στον 7ο όμιλο του Europa League έβαλαν Φέγενορντ και Γιουνγκ Μπόις. Οι Ολλανδοί νίκησαν 2-0 στο Ρότερνταμ την Πόρτο, η οποία είχε δύο δοκάρια, ενώ οι Ελβετοί επικράτησε 2-1 της Ρέιντζερς στη Βέρνη, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι, μετά από δύο αγωνιστικές και οι τέσσερις ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς, με τη συνέχεια να αναμένεται συναρπαστική.

Τα γκολ η Φέγενορντ, τα δοκάρια η Πόρτο

Η Πόρτο κρατούσε περισσότερη ώρα τη μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Φέγενορντ ήταν περισσότερο απειλητική όταν έβγαινε στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά, γκολ δεν μπήκε από καμία από τις δύο ομάδες. Η ολλανδική ομάδα σε μια από τις πρώτες επιθέσεις της στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με τον Τούρνστρα στο 49’, ενώ ο ίδιος παίκτης, πέντε λεπτά αργότερα, έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0.

Επτά λεπτά αργότερα, οι «δράκοι» είχαν την καλύτερη στιγμή τους στο ματς, αλλά ο Οτάβιο στάθηκε άτυχος, αφού στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 74’, οι Πορτογάλοι ήταν εκ νέου άτυχοι, αφού είχαν δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Ντίαζ. Κι αφού δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, τελικά δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στο 80’ από τον Κάρσντροπ, που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

«Χτύπησε» στο 93’ η Γιουνγκ Μπόις

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στη Βέρνη, με τη Ρέιντζερς να έχει μεγαλύτερη κατοχή και τη Γιουνγκ Μπόις να περιορίζεται περισσότερο σε παθητικό ρόλο. Η ομάδα του Στήβεν Τζέραρντ ευτύχησε να προηγηθεί στο 44’ με γκολ του Αλφρέντο Μορέλος, ο οποίος έφτασε τα εννιά στη διοργάνωση, συμπεριλαμβανομένων και των προκριματικών.

Οι Ελβετοί αντέδρασαν και στο 50’ έφτασαν στην άμεση ισοφάριση με τον Ασαλέ. Μετά το γκολ των γηπεδούχων, το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες, στην προσπάθειά τους να πετύχουν δεύτερο γκολ, που θα τους έφερνε πιο κοντά στη νίκη. Τελικά, αυτή που τα κατάφερε ήταν η Γιουνγκ Μπόις στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φάσναχτ, που «έγραψε» το 2-1.