Europa: Με γκολ Σωκράτη η Άρσεναλ, καθάρισαν οι γηπεδούχοι(vids)

Οι ομάδες που πέρασαν και τα γκολ

Ήταν γηπεδούχοι στους επαναληπτικούς του Europa League για κάποιο λόγο και το απέδειξαν οι ομάδες αυτές στα ματς των 19:55, καθώς όλες βρήκαν τον τρόπο να προκριθούν. Ματσάρες στη Γερμανία και τη Ρωσία, εύκολα η Άρσεναλ.

Αναλυτικά τι έγινε σε όλους τους αγώνες:

Άρσεναλ-ΜΠΑΤΕ 3-0

Μπορεί στη Λευκορωσία να έπαθε ζημιά, αλλά η ΜΠΑΤΕ δεν μπορούσε να ολοκληρώσει τη δουλειά απέναντι στην Άρσεναλ και οι «Κανονιέρηδες» πέρασαν στους «16» με νίκη 3-0. Ένα ματς που από νωρίς πήρε το δρόμο του με το αυτογκόλ του Βολκόφ στο 4’ και στη συνέχεια δυο κόρνερ του Τσάκα και ισάριθμες κεφαλές από Μουστάφι και Παπασταθόπουλο ολοκλήρωσαν την νίκη-πρόκριση.

4' Βολκόφ (αυτ.) 1-0

39' Μουστάφι 2-0

59' Παπασταθόπουλος 3-0

Νάπολι-Ζυρίχη  2-0

Η Νάπολι ήθελε να κάνει τα απολύτως απαραίτητα για να πάρει την πρόκριση, με το 3-1 του πρώτου ματς να της το επιτρέπει. Παρόλα αυτά, και παρά τις πολλές αλλαγές του Αντσελότι, πήραν και μια δεύτερη νίκη στο χαλαρό με Βέρντι και Ουνάς.

43' Βέρντι 1-0

75' Ουνάς 2-0

Βαλένθια-Σέλτικ  1-0

Η Σέλτικ είχε διάθεση να παλέψει τις πιθανότητές της και μέχρι την αποβολή του Τόλιαν στο 37’ κάτι κατάφερνε, αλλά στη συνέχεια λύγισε. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Γκαμειρό.

70' Γκαμειρό

Βιγιαρεάλ-Σπόρτινγκ  1-1

Τα χρειάστηκε η Βιγιαρεάλ μετά το γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως στο 50’ ο Μορέιρα αποβλήθηκε και το ματς άλλαξε. Η «λύτρωση» ήρθε στο 80’για την ομάδα του Καγιέχα με τον Φορνάλς.

45+1' Φερνάντες

80' Φορνάλς 1-1

Άιντραχτ-Σαχτάρ  4-1

Το καλύτερο ματς έγινε στην Κόμερμπανζκ Αρένα της Φρανφούρτης με την Άιντραχτ να δείχνει τα δόντια της από νωρίς και μέσα σε τέσσερα λεπτά πήρε σκορ πρόκρισης με 2-0. Γιόβιτς και Αλέ με πέναλτι σημείωσαν τα γκολ. Όμως η Σαχτάρ βρήκε τρόπο να επανέλθει στον αγώνα με τον Μοράες να ισοφαρίζει κατά 50% το σκορ του πρώτου αγώνα στο 63’. Οι Ουκρανοί είχαν και δυο δοκάρια για να το κάνουν 2-2 αλλά αντί να βάλουν δέχθηκαν από τον Αλέ στο 80’ και όλα τελείωσαν. Ο Ρέμπιτς στο 88’ έβαλε το δικό του για να κλείσει τριάδα.

23' Γιόβιτς 1-0

27' Αλέ 2-0

63' Μοράες 2-1

80' Αλέ 3-1

88' Ρέμπιτς 4-1

Ζενίτ-Φενέρμπαξτσε  3-1

Ο Αζμούν υπήρξε ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα της Ζενίτ με την Φενέρ, καθώς έβαλε τα δυο γκολ και μοίρασε το ένα στον Όζντεφ για το τελικό 3-1 της ομάδας του. Ο Τοπάκ με μια γκολάρα έδωσε, προσωρινές όπως αποδείχθηκαν, ελπίδες στους Τούρκους.

4' Οζντεφ 1-0

37' Αζμούν 2-0

43' Τοπάκ 2-1

76' Αζμούν 3-1

Σάλτσμπουργκ-Κλαμπ Μπριζ  4-0

Ο Νταμπούρ έχασε πέναλτι στο 10’ αλλά αυτό δεν επηρέασε τόσο τη Σάλτσμπουργκ που συνέχισε να πιέζει και τελικά πέρασε με θρίαμβο επί της Κλαμπ Μπριζ με 4-0. Ο Ντάκα με δυο γκολ έκανε τη διαφορά στο ματς, έβαλε κι ο Σλάγιερ ενώ στο φινάλε πήρε το αίμα του πίσω και ο Νταμπούρ.

17' Σλάγερ 1-0

29' Ντάκα 2-0

43' Ντάκα 3-0

90+4' Νταμπούρ 4-0

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Βικτόρια Πλζεν  3-0

Η Ντινάμο είναι ομάδα που αν σε παρασύρει μπορεί να σε διασύρει και αυτό περίπου έπαθε και η Βικτόρια Πλεζν που ηττήθηκε με 3-0 και είπε αντίο στο θεσμό. Οι Όρσιτς, Ντιλάβερ και Πέτκοβιτς σημείωσαν τα γκολ.

15' Όρσιτς 1-0

33' Ντίλαβερ 2-0

73' Πέτκοβιτς 3-0

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση