Ίντερ-Άιντραχτ 0-1: Γιόβιτς λαμπρός την οδηγεί!

Το γκολ του Σέρβου επιθετικού έκρινε την υπόθεση πρόκριση

Ένα γκολ του Γιόβιτς στο 5ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη-πρόκριση με 0-1 στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης μέσα στο San Siro ενάντια στην Ίντερ. Η Γερμανική ομάδα παραμένει αήττητη στην διοργάνωση και πλέον βλέπει την συνέχεια και την αυριανή κλήρωση εκεί όπου θα μάθει τον αντίπαλο για τα προημιτελικά. Από την άλλη η Ίντερ παρόλο που έχασε αρκετές ευκαιρίες εντούτοις λέει «αντίο» στην διοργάνωση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις και με μια τεράστια χαμένη ευκαιρία. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κόστιτς έκανε το διαγώνιο σουτ για τους φιλοξενούμενους, ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε και στη συνέχεια ο Χαλέρ βρήκε με προβολή το οριζόντιο δοκάρι σε κενή εστία. Δεν πέρασε ένα δίλεπτο και η Άιντραχτ έκανε το 0-1, με τον Γιόβιτς ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με άψογο ψηλοκρεμαστό πλασέ, μετά το τραγικό λάθος του Ντε Φράι. Στο 14’ η Γερμανική ομάδα βγήκε σε αντεπίθεση, με τον Βίλεμς να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα πήγε έξω, χωρίς να απειλήσει την εστία του Χαντάνοβιτς. Στο 15’ οι Ιταλοί απείλησαν για πρώτη φορά, με τον Πέρισιτς, αλλά το διαγώνιο του σουτ ήταν πολύ άστοχο. Στο 24’ ο Καντρέβα έκανε το σουτ από απόσταση αλλά δεν απείλησε την εστία του Τραπ. Στο επόμενο δεκάλεπτο η Ίντερ είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δυσκολευόταν αρκετά στην τελική προσπάθειας, εξαιτίας της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας των Γερμανών. Στο 39’ ο Χαντάνοβιτς έκανε εκπληκτική απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Γκατσίνοβιτς και στην συνέχεια πρόλαβε και έδιωξε προτού η μπάλα φτάσει στον Αλέρ.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ίντερ να προσπαθεί να βρει το γκολ που θα την έφερνε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Η πρώτη καλή στιγμή του 2ου μέρους άνηκε στην Άιντραχτ και συγκεκριμένα στον Αλέρ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο πλασέ, όμως ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε με τα πόδια. Στο 56’ ο Πολιτάνο έκανε πολύ ωραίο σουτ, η μπάλα όμως πήγε λίγο έξω. Στο 61’ ο Κόστιτς έδωσε στον Γιόβιτς, αυτός έκανε το πλασέ, αλλά μάζεψε εύκολα ο Χαντάνοβιτς. Στο 66’ ο Κόστιτς έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε και πάλι ο Χαντάνοβιτς. Στα επόμενα λεπτά κάποια μακρινά σουτ των Πολιτάνο-Βεσίνο και Καντρέβα δεν ανησύχησαν καθόλου την εστία του Τραπ. Η Ίντερ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά να μην φτάνει σε κάποιο γκολ, ενώ από την άλλη η Άιντραχτ, απειλούσε κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 90’ ο Χαντάνοβιτς έκανε άλλη μια μεγάλη απόκρουση, αυτή τη φορά στην κεφαλιά του Γιόβιτς. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς την μεγάλη ευκαιρία και έτσι η Άιντραχτ πήρε πανάξια την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διακριθέντες:

Ίντερ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Πολιτάνο, μιας και οι καλύτερες στιγμές της Ίντερ πέρασαν από τα δικά του πόδια. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο Χαντάνοβιτς, έσωσε πολλές φορές την ομάδα, δεν κατάφερε όμως να κάνει κάτι στο γκολ που έκρινε τον αγώνα και την πρόκριση.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Απειλή σε όλο το παιχνίδι ήταν ο Κόστιτς, με πολλές κούρσες, αναμφίβολα όμως ο Γιόβιτς είναι αυτός που παίρνει τα εύσημα. Παράλληλα, πολύ καλός ήταν και ο Βίλεμς στο χώρο του κέντρου, όπως και ο αρχηγός Χασέμπε, ο οποίος ήταν αξεπέραστος.

Απογοήτευσαν:

Ίντερ: Μέτριο παιχνίδι από τον Καντρέβα, με πολλές άσκοπες σέντρες, κάτι το οποίο ισχύει και για τον Πέρισιτς. Τεράστια ευθύνη στο γκολ του Γιόβιτς φέρει ο Ντε Φράι, το οποίο εν τέλει στοίχισε στην ομάδα του.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, ήταν πολύ καλή η Άιντραχτ τόσο στην αμυντική της λειτουργία, όσο και στον επιθετικό τομέα.

Κοουτσάρισμα:

Ίντερ (Σπαλέτι): Αποκλείστηκε από άλλη μια διοργάνωση η ομάδα του, μοναδικός στόχος που απομένει για τους Νερατζούρι η εξασφάλιση της 4αδας στο εγχώριο πρωτάθλημα που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Χάτερ): Παρόλο που δεν ήταν στον πάγκο λόγω τιμωρίας η ομάδα του πήρε την νίκη-πρόκριση, παραμένει αήττητη στην διοργάνωση και βλέπει την συνέχεια και την αυριανή κλήρωση για τα προημιτελικά.

Διαιτησία (Ovidiu Hațegan): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ρουμάνος διαιτητής.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόσιο, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Σέντρικ (Ρανόκια 63'), Βαλέρο (Εσπόζιτο 73'), Βεσίνο, Καντρέβα, Πολιτάνο (Μερόλα 80'), Πέρισιτς, Κεϊτά

Άιντραχτ Φρανκφούρτης:  Τραπ, Χασέμπε, Χίντερεγκερ, Εντικά, Ντα Κόστα, Γκασίνοβιτς (Ντε Γκουζμάν 59'), Ρόντε (Πασιένσια 88'), Βίλεμς (Στεντέρα 72'), Κόστιτς, Γιόβιτς, Αλέρ

Σκόρερς: -/ Γιόβιτς

Κίτρινες Κάρτες: Ντ' Αμπρόσιο, Βαλέρο, Σκρίνιαρ / Αλέρ, Ρόντε, Πασιένσια