Πανηγυρικά στους «8» η Βασιλεία

Πρόκριση με δεύτερη νίκη

Η Βασιλεία κέρδισε με 1-0 την Άιντραχτ στο «Σεντ Τζέικομπ Παρκ», με τους Ελβετούς να παίρνουν την πρόκριση στο Final-8 Καθώς είχαν κερδίσει και στη Γερμανία με 3-0. Τη Σαχτάρ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση, η Βασιλεία.

Στο 7ο λεπτό, το σουτ του Αλντερέτε πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 16’ το σουτ του Βιντμέρ κόντραρε στον Εντικά και κόρνερ. Στο 19ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόστιτς από αριστερά, ο Χιντερέγκερ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για εκατοστά και στο 22’ ο Φράι εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Καμπράλ και πέρασε εκτός.

Στο 26’ ο Τραπ έσωσε μετά από μακρινό σουτ του Βιντμέρ, ενώ στο 32’ ο Κόστιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 49ο λεπτό ο Βιντμέρ έφυγε από τα δεξιά ανενόχλητος, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σου αλλά ο Τραπ έσωσε εντυπωσιακά και στο 52’ μετά από σέντρα του Χασέμπε από αριστεράς, ο Πατσιέντσια από ιδανικό σημείο, δεν έπιασε καλά το πλασέ και σπατάλησε τεράστια ευκαιρία.

Στο 54ο λεπτό το σουτ του Ντα Κόστα πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 56’ ο Κορ έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Νίκολιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Το ματς είχε φοβερό ρυθμό σε εκείνο το σημείο του αγώνα και στο 60’ ο Χιντερέγκερ μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω ενώ στο 75’ ο Τραπ έσωσε εκ νέου μετά από σουτ του Κέμερτ.

Στο 85ο λεπτό ο Τραπ νίκησε εντυπωτικά τον Κάμπο σε μοναδικό τετ α τετ αλλά στο 88’ ο Φράι έκανε μαγική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Νίκολιτς, Βιντμέρ, Κέμερτ, Αλντερέτε, Πετρέτα, Τζάκα (87’ Μαρσάν), Φράι, Κλαμπο, Στόκερ (66’ Φαν Βολφσβίνκελ), Πουλουλού (66’ Φαν ντερ Βερφ), Καμπράλ (80’ Αντέμι)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Εντικά (46’ Χασέμπε), Χιντερέγκερ, Έιμπραχαμ, Ντα Κόστα (67’ Τσάντλερ), Κορ, Ρόντε (66’ Ιλζάνκερ), Κόστιτς, Καμάνταν, Αντρέ Σίλβα (46’ Πατσιέντσια), Ντοστ

Από: aek365.org