Πήρε την πρόκριση η Σοσιεδάδ, στο Conference η Λέστερ

Τα δεδομένα μετά την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa

Έπειτα από μία εξαιρετική αναμέτρηση με σασπένς μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η Νάπολι επικράτησε 3-2 στο «Σαν Πάολο» της Λέστερ και κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Europa League έστω και ως δεύτερη, αφήνοντας τις «αλεπούδες» στην τρίτη θέση που θα κληθούν να συνεχίσουν στο Conference League. Οι «παρτενοπέι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων με τα τέρματα των Ουνάς (4’) και Ελμάς (24’), αλλά η Λέστερ ισοφάρισε άμεσα με τους Έβανς (27) και Χολ (33’). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 53’ με δεύτερο γκολ του Ελμάς.

Για τον τρίτο όμιλο, επίσης, η Σπαρτάκ Μόσχας πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα στη Βαρσοβία επί της Λέγκια με 1-0, εξασφαλίζοντας και την πρώτη θέση, με τον Μπακάεφ να είναι ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης. Το ματς έκρυβε ένα… τρελό τέλος, καθώς οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το 97’ και ο Πέκχαρτ που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ, Σελίκοφ.

Για τον δεύτερο όμιλο και στον «τελικό» πρόκρισης στην επόμενη φάση, η Ρεάλ Σοσιεδάδ διέλυσε την Αϊντχόφεν με 3-0 και την οδήγησε στο Conference League, με την ίδια να ακολουθεί τη Μονακό στην επόμενη φάση. Ο Οϊαρθάμπαλ ήταν αυτός που με δύο γκολ (43’ πεν., 62’) έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, ενώ ο Σόρλοθ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.