Πρόκριση από σήμερα για τη Γιουνάιτεντ

Καθάρισαν οι κόκκινοι διάβολοι

Συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 0-5 από το άδειο και παγωμένο «Linzer Stadion» απέναντι στη Λίντσερ και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Europa League.

EUROPA LEAGUE - ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΛΙΝΤΣΕΡ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: 0-5

Γήπεδο: Linzer Stadion - Linz

Συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 0-5 από το άδειο και παγωμένο «Linzer Stadion» απέναντι στη Λίντσερ και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Europa League. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ εμφανίστηκε σοβαρή από την πρώτη στιγμή, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τη Λίντερ που δεν μπήκε ποτέ και καθάρισε εύκολα χωρίς να απειληθεί στο ελάχιστο. Γκολάρα ο Οντιόν Ιγκάλο για το 0-1, γενικά σε εξαιρετική κατάσταση μεσοεπιθετικά οι «κόκκινοι διάβολοι» κυρίως με τον Μπρούνο Φερνάντες να κάνει τη διαφορά σε κάθε παιχνίδι.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με τον Μπρούνο Φερνάντες να περνά εξαιρετικά για τον Σο που γύρισε ο Τράουνερ έδιωξε πάνω όμως στον Μάτα που πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα νέα καλή στιγμή για τους «κόκκινους διαβόλους» με σουτ του Ιγκάλο από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε ο Σλάγκερ, όπως και στο 24' σουτ του Ντάνιελ Τζέιμς.

Στο 28' η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον Μπρούνο Φερνάντες να κερδίζει τις κόντρες και να περνά για τον Ιγκάλο που αφού έκανε τρία κοντρόλ στον αέρα, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής σκοράρωντας ένα απίθανο τέρμα για το 0-1. Η Λίντσερ απείλησε για πρώτη φορά στο 41' με την μπάλα να φτάνει στον Ρένερ που σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπαϊγί έκοψε τελευταία στιγμή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μαγκουάιρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 58' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Γιουνάιτεντ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Ιγκάλο να περνά για τον Ντάνιελ Τζέιμς που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 2-0, ενώ στο 62' ο Μπρούνο Φερνάντες πέρασε για τον Ιγκάλο που πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο 75' η Λίντσερ είχε καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Κλάους που πέρασε λίγο έξω.

Στο 82' οι «κόκκινοι διάβολοι» πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Φρεντ να περνά απίθανη κάθετη για τον Μάτα που πλάσαρε εξαιρετικά τον Σλάγκερ για το 0-3. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσόνγκ πέρασε ωραία κάθετη για τον Γκρίνγουντ που πάτησε περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση κάνοντας το 0-4, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αντρέας Περέιρα εκμεταλλεύτηκε την κακή τοποθέτηση του Σλάγκερ και με μακρινό σουτ έκανε το 0-5!

ΛΙΝΤΣΕΡ: Σλάγκερ, Ράμσεμπνερ, Τράουνερ, Ρανφτλ, Ρέιτερ, Χόλαντ (76' Χάουντουμ), Μίχορλ, Ρένερ, Τετέ (61' Ραγκούς), Φρέιζερ (71' Μπάλιτς), Κλάους

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Γουίλιαμς, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Μάτα, Ντάνιελ Τζέιμς (71' Τσόνγκ), Μπρούνο Φερνάντες (78' Αντρέας Περέιρα), Ιγκάλο (85' Γκρίνγουντ)

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση