Σλάβια Πράγας-Τσέλσι 0-1: Ο Αλόνσο έλυσε τον γόρδιο δεσμό!

Το γκολ του Ισπανού μπακ δίνει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους «Μπλε»

Χάρις το γκολ του Μάρκος Αλόνσο στο 86ο λεπτό η Τσέλσι επικράτησε με 1-0 της Σλάβια Πράγας στο Sinobo Stadium της Πράγας για το 1ο σκέλος της προημιτελικής φάσης του Europa League. Κακό το θέαμα στο 1ο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, καλύτερο το 2ο με την Τσέλσι να ελέγχει το παιχνίδι και εν τέλει να βρίσκει την λύση που της δίνει σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 2ο λεπτό η γηπεδούχος σήμερα Σλάβια απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κέπα κι αυτό γιατί από το φάουλ του Στοχ ο Μπορίλ έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα εκτός. Στο 7’ η Τσέλσι είχε το πρώτο της σουτ στο παιχνίδι, με τον Μπάρκλεϊ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Σλάβια να είναι αρκετά μαχητική και την Τσέλσι να μην απειλεί σχεδόν καθόλου. Στο 25ο λεπτό ο Γουίλιαν έπιασε εξαιρετικό σουτ, η μπάλα όμως βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, στην μεγαλύτερη στιγμή μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα. Στο επόμενο δεκάλεπτο, η Τσέλσι έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας και την κατοχή της μπάλας αλλά δεν γινόταν απειλητική. Το 1ο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς τέρματα με το παιχνίδι να είναι αρκετά φτωχό, με ελάχιστες φάσεις.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 47ο λεπτό ο Αλόνσο έβγαλε την σέντρα, άπλωσε το πόδι ο Νκοντό και στη συνέχεια μάζεψε ο Κόλαρ, στην πρώτη καλή στιγμή του 2ου μέρους. Στο 51’ ο Γουίλιαν έκανε το γύρισμα προς το μέρος του Ζιρού, ο Γάλλος φορ έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε εκτός. Στο 60ο λεπτό ο Ρούντιγκερ έκανε το σουτ εντός περιοχής, με τον Κόλαρ να διώχνει εντυπωσιακά με πόδια, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γουίλιαν έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνάει για λίγο έξω. Στο 69’ η Σλάβια είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, με τον Ολαγίνκα ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Κέπα να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 78’ ο Ζορζίνιο σκόραρε, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε μιας και ο Ζιρού ήταν οφσάντ στην αρχή της φάσης. Στο 80’ ο Μπορίλ έκανε γυριστό σουτ, αλλά ο Κέπα απέκρουσε εντυπωσιακά και πάλι. Στο 86’ η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Αλόνσο, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά μετά την εξαιρετική σέντρα του Γουίλιαν και έτσι έδωσε σκορ πρόκρισης στους «Μπλε».

Διακριθέντες:

Σλάβια Πράγας: Πολύ καλή εμφάνιση για τους Τσέχους, παρόλο που για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κρατούσαν το μηδέν, εντούτοις μια φάση ήταν αρκετή για να τους στερήσει την ισοπαλία.

Τσέλσι: Το γκολ του Αλόνσο, τον χρίζει ως τον πολυτιμότερο του αγώνα, παρ’ όλα αυτά ο Γουίλιαν ήταν ο πιο σταθερός για την Τσέλσι, αφού ήταν ο κινητήριος μοχλός των επιθέσεων της, δίνοντας και την ασίστ στο τέλος.

Απογοήτευσαν:

Σλάβια Πράγας: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του.

Τσέλσι: Πολύ κακό παιχνίδι από τον Πέδρο, δεν είχε συμμετοχή στο παιχνίδι και σωστά έγινε αλλαγή από τον προπονητή του μόλις στο 58ο λεπτό, βάζοντας τον Αζάρ στη θέση του.

Κοουτσάρισμα:

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Το πάλεψε μέχρι τέλους η ομάδα του, είχε δύο καλές στιγμές, ωστόσο στο τέλος μίλησε η κλάση και η εμπειρία της αντιπάλου της. Θα πάει στο Λονδίνο γνωρίζοντας πως πρέπει να νικήσει...

Τσέλσι (Σάρι): Η έλευση του Αζάρ στο παιχνίδι ήταν αυτή που έδωσε ώθηση στους «Μπλε», οι οποίοι πήραν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού σε μια εβδομάδα στο Λονδίνο.

Διαιτησία (Felix Zwayer): Πολύ καλή διαιτησία από τον Γερμανό.

Σλάβια Πράγας:  Κόλαρ, Κουφάλ, Νγκατζούι, Ντελί, Μπορίλ, Τραορέ, Κραλ, Μασοπουστ (Χουσβάουερ 74'), Σέβτσικ, Στοχ (Ζμραλ 64'), Ολαγίνκα (Βαν Μπιούρεν 82')

Τσέλσι:  Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (Λόφτους Τσικ 75'), Κόβασιτς (Καντέ 68'), Πέδρο (Αζάρ 58'), Γουίλιαν, Ζιρού

Σκόρερς: -/ Αλόνσο

Κίτρινες Κάρτες:  Κουφάλ /-