Στεγνό καθάρισμα για την Μπασάκ!

Οι Τούρκοι θα πάνε με προβάδισμα πρόκρισης στη Δανία

Και συνεχίζει να βλέπει ακόμη πιο ψηλά. Με νύχια και με δόντια και πέναλτι στο 88ο λεπτό η Μπασάκσεχιρ λύγισε 1-0 την Κοπεγχάγη στην Κωνσταντινούπολη και πήρε προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Έτοιμη για ακόμη ένα μεγάλο ευρωπαϊκό βήμα δείχνει η Μπασάκ! Οι Τούρκοι θα πάνε με προβάδισμα πρόκρισης στη Δανία, αφού νίκησαν 1-0 την Κοπεγχάγη στην έδρα τους.

Το ματς στην Κωνσταντινούπολη ήταν ντέρμπι. Χαμηλός ρυθμός, σφιχτές άμυνες και πολλά φάουλ. Συνεπώς και καλές στιγμές ήταν λιγοστές. Η παρέα του Κάρλος Ζέκα έψαχνε κυρίως τις αντεπιθέσεις και τα στημένα, ενώ η ομάδα του Μπουρούκ πήγαινε σε σετ παιχνίδι αλλά χωρίς να βρίσκει διαδρόμους.

Η εικόνα ήταν η ίδια στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδού, ωστόσο, στο φινάλε οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να δημιουργούν πραγματικά προβλήματα στην άμυνα του Γιόνσον. Η μεγάλη στιγμή στο ματς ήρθε στο 86’ όταν ο Βαρέλα ανέτρεψε τον Μπα στην περιοχή και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα για την Μπασάκ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βίσκα, ο οποίος νίκησε τον Σουηδό γκολκίπερ στο 88ο λεπτό και χάρισε τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.