Τετράδα στο... ρελαντί η Γιουνάιτεντ, πρόκριση για Άρσεναλ, Ρόμα και Βιγιαρεάλ

Βγήκαν τα ζευγάρια στους «4» του Γιουρόπα

Άνετη και... ωραία! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-0 της Γρανάδα, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, και με συνολικό σκορ 4-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τη Ρόμα σε διπλά ματς με φόντο τον τελικό της διοργάνωσης!

Ο Καβάνι άνοιξε τον δρόμο για τους «κόκκινους διαβόλους», για να έρθει ο Βαγιέχο στο φινάλε να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι αφού η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Πογκμπά έσπασε με το κεφάλι στον Καβάνι που έπιασε ωραίο βολέ μέσα από την περιοχή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 1-0.

Αυτό το γκολ έδειξε να «ξυπνάει» τη Γρανάδα που πήρε τα ηνία, έδειξε πως έχει τη διάθεση να παίξει ορθολογικά και απείλησε δις στα επόμενα λεπτά με τον Ερέρα (8', 11') όμως να μην βρίσκει στόχο. Ξαφνικά, το παιχνίδι άρχισε να σκληραίνει, ο Πογκμπά γλίτωσε την αποβολή με δεύτερη κίτρινη στο 19' και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε πάρει την πρώτη, ενώ στο 21' η Γρανάδα άγγιξε ξανά το γκολ αλλά ο Ματσίς δεν βρήκε για λίγο στόχο. Κάπου εκεί το παιχνίδι... έσβησε, με το βολέ του Μπρούνο Φερνάντες στο 34' που πέρασε λίγο άουτ να είναι ό,τι καλύτερο μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Μια από τα ίδια στο δεύτερο ημίχρονο, με την Γρανάδα να έχει τις φάσεις για να βρει το γκολ αλλά να τις σπαταλάει όλες. Ο Σουάρες στο 50' δεν βρήκε στόχο από καλή θέση, με το σουτ του Φαν ντε Μπέικ δέκα λεπτά μετά να έχει την ίδια κατάληξη. Η μεγαλύτερη φάση όλων ήρθε στο 66ο λεπτό για τους Ισπανούς, με τον Χέρμαν να βρίσκεται φάτσα με το τέρμα αλλά να κάνει τραγικό τελείωμα. Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι δύο ομάδες ήταν... χαλαρές, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γιουνάιτεντ στο φινάλε, με τον Τέλες να κάνει τη σέντρα και τον Βαγιέχο να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-0.

MVP: Ο Έντισον Καβάνι χτύπησε στην πρώτη του τελική, σκοράροντας στο 6ο λεπτό με ωραίο τελείωμα για να κόψει όποιες ελπίδες μπορούσε να έχει η Γρανάδα. Γενικότερα, μεστό ματς από τον Ουρουγουανό που είναι σαν το... παλιό καλό κρασί.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα - Γουάν-Μπισάκα, Τουανζέμπε, Λίντελοφ, Άλεξ Τέλες - Μάτιτς, Πογκμπά, Φρεντ, Μπρούνο Φερνάντες - Γρίνγουντ, Καβάνι.

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα - Φουλκιέ, Βαγιέχο, Χέρμαν, Νέβα - Μοντόρο, Γκοναλόν - Κένεντι, Ερέρα, Ματσίς - Σολδάδο.

Τα αποτελέσματα στους υπόλοιπους αγώνες (σε παρένθεση το σκορ των πρώτων αγώνων):

Σλάβια Πράγας-Άρσεναλ 0-4 (1-1)

Βιγιαρεάλ-Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-1 (0-1)

Ρόμα-Άγιαξ 1-1 (1-2)