Τριάρα στον ΑΠΟΕΛ, τριάρα και στην Άιντραχτ!

«Άλωσε» τη Φρανκφούρτη η Βασιλεία

Η Βασιλεία πέρασε σαν σίφουνας από τη Φρανκφούρτη επικρατώντας με 3-0 της Άιντραχτ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ρόντε έξω από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 27’ η Βασιλεία άνοιξε το σκορ με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Κάμπος. Η Άιντραχτ δεν μπόρεσε να απειλήσει ενώ η Βασιλεία είχε ακόμη μια ευκαιρία στο 43ο λεπτό, με την κεφαλιά του Βιντμέρ να περνά μόλις έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Φράι έκανε την κίνηση και το σουτ έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε, ενώ στο 52’ο Αντρέ Σίλβα έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους Γερμανούς.

Στο 57ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Πατσιέντσια πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 65’ η Άιντραχτ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Τουρέ έβγαλε σέντρα σουτ και η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών της Βασιλείας.

Στο 67ο λεπτό ο Ομλέν πραγματοποίησε διπλή επέμβαση σε διαδοχές προσπάθειες των Χιντερέγκερ και Τουρέ, ενώ στο 70’ σταμάτησε και τον Πατσιέντσια. Και στο 73ο λεπτό, ο Ομλέν έκανε το γέμισα, ο Κάμπο κατέβασε κι έδωσε στον Μπουά που με σουτ από την περιοχή έγραψε το 0-2. Και μνάλιστα στο 85’ η Βασιλεία βγήκε στην κόντρα, ο Μπουά έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Φράι με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 0-3.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Εντικά, Σο (46’ Πατσιέντσια), Χιντερέγκερ, Άμπραχαμ, Τουρέ, Ρόντε, Κόστιτς, Καμάντα (78’ Γκατσίνοβιτς), Χασέμπε (73’ Ιλσάνκερ), Σίλβα

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Ομλέν, Βιντμέρ, Κέμερτ, Αλντερέτε, Κάμπο (78’ Φαν ντερΒερφ), Ριβέρος, Στόκερ (90+2’ Ζεγκρόβα), Φράι, Τζάκα, Πετρέτα (68’ Μπουά), Καμπράλ