Τσέλσι - Άιντραχτ 1-1 (4-3 πεν.): Κέπα λαμπρός την οδηγεί... στο Μπακού!

Ο Ισπανός πορτιέρο καθάρισε τη... ρουλέτα των πέναλτι και μετά το 1-1 (ματς, παράταση), οδήγησε την Τσέλσι στο 4-3 επί της Αϊντραχτ από την άσπρη βούλα και ολοκλήρωσε το καρέ τελικών για τους Αγγλους

Μετά από ένα ακόμα… επεισοδιακό παιχνίδι μεταξύ τους, Τσέλσι και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα, για τα ημιτελικά του φετινού Europa League.

Οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Λόφτους-Τσικ, στο 28’, αλλά ο Γιόβιτς με το 10ο γκολ του στη διοργάνωση με τη φανέλα της γερμανικής ομάδας, στο 49ο λεπτό, οδήγησε το ματς αρχικά στην παράταση και κατόπιν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι…

Εκεί όπου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέπα, ο οποίος απέκρουε δύο διαδοχικές εκτελέσεις των Χίντεργκερ και Πασιένσια, η Τσέλσι επικράτησε με 4-3 για να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για το Αζερμπαϊτζάν!

Ο μεγάλος τελικός με αντίπαλο την Άρσεναλ θα διεξαχθεί στο Μπακού, στις 29 Μαϊου, στις 10 το βράδυ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Τσέλσι συνέχισε από εκεί που… σταμάτησε στη Γερμανία. Κράτησε την συνοχή της στα μετόπισθεν, κυκλοφόρησε τη μπάλα σωστά και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο της να κάνει το παιχνίδι του.

Σε αντίθεση με το πρώτο ματς, ωστόσο, αυτή τη φορά ήταν και πιο αποτελεσματική, με τον Λόφτους-Τσικ να σκοράρει για τέταρτη φορά στη διοργάνωση, στο 28ο λεπτό, μετά από ωραία κάθετη του Αζάρ και πλασέ του Άγγλου εξτρέμ στην απέναντι γωνία του Τραπ. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0!

Μάλιστα, οι «μπλε» θα μπορούσαν να είχαν βρει κι άλλο γκολ, αλλά ο Ζιρού στο 11’ και στο 23’ ήταν… επιπόλαιος, ενώ ο Χασέμπε έσωσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Νταβίντ Λουίζ και ο Γουίλιαν αστόχησε στο 40ο λεπτό.

Η Άιντραχτ από την πλευρά της θα μπορούσε να σκοράρει πρώτη και να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, αλλά ο Γιόβιτς απέτυχε να νικήσει με κεφαλιά του Κέπα και να «παγώσει» το «Στάμφορντ Μπριτζ», μόλις στο 4’. Ενώ ο Ισπανός γκολκίπερ της Τσέλσι «έβγαλε» και το φοβερό σουτ του Ντα Κόστα, δέκα λεπτά μετά…

Στην επανάληψη, οι ρόλοι… αντιστράφηκαν και ήταν οι «αετοί» εκείνοι που κατάφεραν να σκοράρουν από νωρίς, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Όταν ο Γκατσίνοβιτς συνεργάστηκε άψογα με τον Γιόβιτς και ο δεύτερος πλάσαρε ψύχραιμα τον Κέπα, κάνοντας το 1-1 στο 49’!

Ο Ζιρού δεν μπόρεσε να βάλει το 11ο τέρμα του στο Europa League για την Τσέλσι, κάνοντας κακό τελείωμα δύο λεπτά αργότερα και, αίφνης, η ψυχολογία όλων στο γήπεδο άλλαξε.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Άιντραχτ -που κατάφερε να «εξαφανισει» τον Αζάρ- να φτιάξει και να… σπαταλήσει τρεις ευκαιρίες για το 1-2, μέσα σε ένα τρίλεπτο! Με τους Γκατσίνοβιτς, Κόστιτς και Ρέμπιτς να μην μπορούν ωστόσο να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του Κέπα, από το 59’ έως το 62’.

Μπαίνοντας στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης, οι Λονδρέζοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και, αφού πρώτα περιόρισαν τους κινδύνους, απείλησαν δύο φορές, έστω και με μακρινά σουτ, στο 78’ και στο 88’. Ούτε ο Ζαπακόστα ούτε και ο Ζιρού μπόρεσαν να σκοράρουν όμως και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση…

Εκεί όπου ο ρυθμός ήταν σαφώς πιο υποτονικός αλλά οι… συγκινήσεις δεν έλειψαν. Με τους παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι να έχουν περισσότερες δυνάμεις και δύο καλές στιγμές, με τον Μπάρκλεϊ στο 93’ και τον Αθπιλικουέτα μετά από δύο λεπτά.

Ωστόσο, η ομάδα του Άντι Χίτερ θα μπορούσε να κάνει την… κηδεία, με τον Αλέ να έρχεται από τον πάγκο αλλά να μην μπορεί να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις με το κεφάλι στο 100ο και στο 106ο λεπτό, καθώς Νταβίντ Λουίζ και Ζαπακόστα «έσωσαν» τον ανήμπορο ν‘ αντιδράσει σε αμφότερες Κέπα, διατηρώντας το υπάρχον 1-1!
Στο δεύτερο μισό της παράτασης το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, δηλαδή… μηδέν εις το πηλίκο. Με την Τσέλσι να έχει δύο φάσεις για γκολ, στο 111’ με τον Έμερσον και στο 115’ με τον Ζαπακόστα, αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις τον Τραπ να τους λέει «όχι» και να οδηγεί το ματς στα πέναλτι...