Τσέλσι - Άρσεναλ 4-1: Παράσταση για ένα ρόλο και η κούπα βάφτηκε «μπλε»!

Ένας εξαιρετικός Αζάρ χάρισε με σπουδαία εμφάνιση τον τίτλο στην ομάδα του

Με σκορ 4-1 η Τσέλσι επικράτησε της Άρσεναλ κατακτώντας έτσι τον τίτλο της δεύτερης εν τάξης Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης στο στάδιο Bakı Olimpiya Stadionu του Μπακού. Τα γκολ των Αζάρ (2), Ζιρού και Πέδρο ήταν αρκετά για να χαρίσουν στην ομάδα του Σάρι το 2ο Europa League της ιστορίας της και πρώτο από το 2013. Σαν να μην κατέβηκε καν στο 2ο ημίχρονο η Άρσεναλ, μείωσε προσωρινά με τον Ιβόμπι και έτσι ο Τσεχ αποχωρεί από την ενεργό δράση χωρίς να σηκώσει το τρόπαιο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας επιδίωξαν να πάρουν οι δύο ομάδες με την έναρξη της αναμέτρησης. Στο 9ο λεπτό είδαμε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Ο Νάιλς έκανε το γύρισμα, ο Κέπα έδιωξε και ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο για τους κανονιέρηδες. Στα επόμενα λεπτά η Άρσεναλ ήταν η ομάδα που προσπαθούσε να απειλήσει περισσότερο, αλλά σε γενικές γραμμές το θέαμα ήταν μέτριο. Στο 28’ ο Τσάκα έπιασε πολύ ωραίο και δυνατό μακρινό σουτ, η μπάλα όμως βρήκε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού! Στο 34ο λεπτό η Τσέλσι απείλησε για πρώτη φορά, με τον Έμερσον ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τσεχ έσωσε την εστία του με φοβερή απόκρουση. Στο 39’ ο Τσεχ έκανε άλλη μια φοβερή απόκρουση, αυτή τη φορά σε χαμηλό πλασέ του Ζιρού, από την πάσα του Αζάρ. Το 1ο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες στην «λευκή» ισοπαλία, σε ένα ισορροπημένο γενικά πρώτο 45λεπτο, με την Τσέλσι όμως να είναι η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στην επίτευξη κάποιου γκολ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το 2ο μέρος η Τσέλσι καθώς στο 50ο λεπτό από την σέντρα του Έμερσον ο Ζιρού έπιασε καταπληκτική κεφαλιά, νίκησε τον Τσεχ και έκανε το 1-0 για τους Μπλε, σημειώνοντας έτσι το 11ο του γκολ στην διοργάνωση, όντας ο 1ος σκόρερ. Στο 60’ η Τσέλσι έφτασε στο 2-0, με τον Πέδρο ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής μετά την πάσα του Αζάρ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Νάιλς ανέτρεψε τον Ζιρού στην περιοχή και ο Αζάρ έκανε από τα 11 βήματα το 3-0. Στο 69ο λεπτό ο Ιβόμπι μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο έκανε με φοβερό μακρινό σουτ το 3-1. Προτού καλά καλά η Άρσεναλ μπει ξανά στο παιχνίδι, ο Αζάρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ομπαμεγιάνγκ, έπαιξε το 1-2 με τον Ζιρού και με άψογο πλασέ νίκησε τον Τσεχ κάνοντας έτσι το 4-1. Στο 79’ ο Τσεχ πραγματοποίησε άλλη μια φοβερή απόκρουση, σε σουτ του Γουίλιαν εντός περιοχής, με το 4-1 να μένει μέχρι τέλους και την Τσέλσι να κατακτά το τρόπαιο.

Διακριθέντες:

Τσέλσι: Εκπληκτικός Εντέν Αζάρ με δύο γκολ και ασίστ στο τελευταίο του παιχνίδι πριν πάρει μεταγραφή στην Ρεάλ Μαδρίτης. Από κοντά και ο Ζιρού, ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 11 γκολ.

Άρσεναλ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τσεχ, στο τελευταίο ματς της καριέρας του, άντεξε όσο μπορούσε και στέρησε από την Τσέλσι να διευρύνει κι άλλο το σκορ. Αλάνθαστος στο 1ο ημίχρονο ο Παπασταθόπουλος.

Απογοήτευσαν:

Τσέλσι: Μέτριο 1ο ημίχρονο από τον Καντέ, επηρεασμένος από το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε τις προηγούμενες ημέρες.

Άρσεναλ: Κακό αμυντικά 2ο ημίχρονο για τους κανονιέρηδες, ήταν σαν να μην εμφανίστηκαν στο δεύτερο 45λεπτο. Μέτριο ματς και από τους Λακαζέτ-Ομπαμεγιάνγκ ενώ ο Οζίλ είναι εδώ και καιρό που δεν προσφέρει ουσιαστικά.

Κοουτσάρισμα:

Τσέλσι (Σάρι): Εξαιρετικά αποτελεσματική η ομάδα του στο 2ο ημίχρονο, αυτό είναι το 1ο τρόπαιο στην καριέρα του Ιταλού τεχνικού, με το μέλλον του ωστόσο να παραμένει αβέβαιο μιας και είναι φαβορί για τον πάγκο της Γιουβέντους.

Άρσεναλ (Έμερι): Δεν κατάφερε να φτάσει στις τέσσερις κατακτήσεις μιας και η ομάδα του κατέρρευσε και έτσι η Άρσεναλ δεν θα δώσει το παρόν της στο επόμενο Champions League.

Διαιτησία ( Gianluca Rocchi): Πολύ καλή διαιτησία από τον Ιταλό ρεφ.

Τσέλσι: Κέπα, Κρίστενσεν, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (Μπάρκλεϊ 76'), Πέδρο (Γουίλιαν 70'), Αζάρ (Ζαπακόστα 89'), Ζιρού

Άρσεναλ: Τσεχ, Σωκράτης, Κοσιελνί, Μάιτλαντ-Νάιλς, Μονρεάλ (Γκεντουζί 66'), Τορέιρα (Ιβόμπι 66'), Τσάκα, Κολάσινατς, Οζίλ (Γουίλοκ 77'), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ

Σκόρερς: Ζιρού, Πέδρο, Αζάρ (2) / Ιβόμπι

Κίτρινες Κάρτες:  Πέδρο, Κρίστενσεν /-