Τσέλσι - Σλάβια Πράγας 4-3: Ματσάρα με τους «Μπλε» να προκρίνονται στους «4»!

Η Τσέλσι θα διεκδικήσει μια θέση στον τελικό για πρώτη φορά μετά το 2013

Άνετη πρόκριση για την Τσέλσι μιας και επικράτησε της Σλάβια Πράγας με 4-3 στο Stamford Bridge για το 2ο σκέλος της προημιτελικής φάσης του Europa League και με συνολικό σκορ 5-3 προκρίνεται στα ημιτελικά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Τα γκολ για τους «Μπλε» σημείωσαν οι Πέδρο (2), Ζιρού και Ντελί με αυτογκόλ. Από την άλλη τα γκολ των Τσέχων, οι οποίοι είχαν μια πολύ καλή απόδοση , σημείωσαν οι Σούσεκ και Σαβσίκ (2).

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από πολύ νωρίς η Τσέλσι ήθελε να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση κι αυτό έπραξε καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Αρχικά, οι Μπλε αντάλλαξαν πολύ ωραίες μπαλιές, ο Ζιρού έδωσε στον Πέδρο και ο Ισπανός με άψογο πλασέ νίκησε τον Κόλαρ κάνοντας το 1-0. Στο 9’ η Τσέλσι έκανε το 2-0, χάρις το αυτογκόλ του Ντελί. Ο Αζάρ έκανε το γύρισμα με τον Πέδρο να βρίσκει το δοκάρι σε κενή εστία και από εκεί ο αμυντικός της Σλάβια έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 17ο λεπτό η Σλάβια κατέγραψε την πρώτη της τελική προσπάθεια, με τον Ζμραλ ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στην αμέσως επόμενη φάση η Τσέλσι σημείωσε και τρίτο γκολ. Αρχικά ο Καντέ έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα προς το μέρος του Πέδρο, αυτός έδωσε στον Ζιρού με τον Γάλλο να σκοράρει σε κενή εστία κάνοντας το 3-0 και να φτάνει τα δέκα γκολ στην διοργάνωση, όντας ο πρώτος σκόρερ. Στο 25’ ο Κέπα έκανε εξαιρετική επέμβαση με τα πόδια σε κεφαλιά του Ντελί. Από εκεί εκτελέστηκε κόρνερ με τον αμαρκάριστο Σούσεκ να μειώνει σε 3-1 με κεφαλιά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πέδρο έκανε με πλασέ το 4-1 κι αφού πρώτα ο Κόλαρ απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Ζιρού. Το επόμενο 20λεπτο του 1ου μέρους πέρασε χωρίς να δούμε κάποια ιδιαίτερη φάση.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν διαδικαστικό, με την Τσέλσι να έχει σφραγίσει την πρόκριση από το 1ο ημίχρονο. Στο 52’ η Σλάβια μείωσε σε 4-2 με το άψογο σουτ του Σεβσίκ εκτός περιοχής. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Σεβσίκ μέσα σε ένα τρίλεπτο σημείωσε άλλο ένα γκολ, καλύτερο από το προηγουμένο και πιθανότατα το γκολ της βραδιάς μειώνοντας σε 4-3! Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε αρκετά με αποτέλεσμα το θέαμα να μην είναι καλό. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, παρόλο που η Σλάβια συνέχισε να πιέζει και η Τσέλσι πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διακριθέντες:

Τσέλσι: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Πέδρο, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ και ενώ είχε συμμετοχή και στα άλλα γκολ της ομάδας του. Άλλο ένα γκολ στην διοργάνωση από τον Ζιρού, ο οποίος έφτασε τα 10 και είναι ο 1ος σκόρερ.

Σλάβια Πράγας: Εξαιρετικός ο Σεβσίκ, με δύο υπέροχα γκολ έβαλε την ομάδα του στο κόλπο της πρόκρισης αλλά εν τέλει δεν ήταν αρκετό.

Απογοήτευσαν:

Τσέλσι: Πολύ κακό αμυντικά παιχνίδι για τους Μπλε, δεν το λες και θετικό να δέχεσαι τρία γκολ στην έδρα σου από την Σλάβια.

Σλάβια Πράγας: Επίσης κακό ανασταλτικό παιχνίδι και από την Σλάβια, μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι και εν τέλει της στοίχισε τις λιγοστές ελπίδες που είχε για πρόκριση.

Κοουτσάρισμα:

Τσέλσι (Σάρι): Παρόλο που η ομάδα του ζορίστηκε στο 2ο ημίχρονο, εντούτοις πήρε δίκαια την πρόκριση και αν μη τι άλλο το Europa League είναι μια διοργάνωση που η Τσέλσι θέλει να κατακτήσει.

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Το πάλεψε η ομάδα του αλλά γνώριζε από την αρχή πως είχε απέναντι του ένα μεγαθήριο, παρ’ όλα αυτά ήταν μια πολύ παραγωγική πορεία για τους Τσέχους.

Διαιτησία (Damir Skomina): Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Σλοβένος διαιτητής.

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Καντέ, Κόβασιτς, Μπάρκλεϊ (Ζορζίνιο 70'), Πέδρο (Οντόι 86'), Αζάρ (Γουίλιαν 64'), Ζιρού

Σλάβια Πράγας: Κόλαρ, Ντελί, Νκαντό, Μπορίλ, Κουντελά, Κραλ, Σούσεκ, Ζμραλ (Σκόντα 85'), Τραορέ, Σεβσίκ (Στοχ 78'), Μάσοπουστ (Ολαγίνκα 53')

Σκόρερς: Πέδρο (2), Ντελί (αυτ.), Ζιρού / Σούσεκ, Σεβσίκ (2)

Κίτρινες Κάρτες:  Καντέ, Έμερσον, Κέπα / Σούσεκ, Κούντελα