Χαστούκι για Άρσεναλ, φοβερή Βιγιαρεάλ!(vids)

Πλούσιο θέαμα και ανατροπές σους αγώνες

Είχε δράση, θέαμα, γκολ και ένταση στα ματς του Europa League, με τη Ρεν να κάνει το πιο σπουδαίο αποτέλεσμα καθώς επικράτησε με 3-1 της Άρσεναλ! Προβάδισμα για τη Βιγιαρεάλ μετά το 3-1 μες τη Ζενίτ, γκέλαρε η πολυνίκης του θεσμού Σεβίλλη με το 2-2 απέναντι στη Σλάβια Πράγας.

Δείτε όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια και τα βίντεο:

Ρεν-Άρσεναλ 3-1

Όλα τούμπα στο ζευγάρι Άρσεναλ-Ρεν έφερε η αποβολή του Σωκράτη Παπασταθόπουλου και τελικά οι Γάλλοι πάνε Λονδίνο με ένα υπέρ τους 3-1. Οι «Κανονιέρηδες» προηγήθηκαν με τον Ιβόμπι στο 4’με έναν τυχερό μάλλον τρόπο, καθώς φαίνεται να πήγαινε για σέντρα αλλά του βγήκε γκολ. Η έξοδος όμως του Σωκράτη με δυο κίτρινες στο 41’ άλλαξε τα δεδομένα και μάλιστα ο Μπουριζό ισοφάρισε με ωραίο σουτ πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Ρεν πίεσε, αλλά ο πρώην τερματοφύλακάς της Πετρ Τσεχ τις είπε σε πολλές περιπτώσεις πριν έρθει ένας συμπαίκτης του να τον κερδίσει. Στο 65’ ο Μονρεάλ έβαλε το αυτογκόλ που έδωσε προβάδισμα στη Ρεν και ήρθε και ο Σαρ στο 88’ να κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Σεβίλλη-Σλάβια Πράγας 2-2

Μη αναμενόμενη ισοπαλία για τη Σεβίλλη απέναντι στη Σλάβια Πράγας, αφού η ομάδα του Ματσίν ήταν φαβορί και στα πρώτα 25’’ είχε ήδη προηγηθεί με τον Μπεν Γιεντέρ. Οι Τσέχοι όμως έβρισκαν απαντήσεις, με τον Στον να ισοφαρίζει στο 25, προτού ο Μουνίρ σημειώσει το 2-1 στο 28’. Η ισοφάριση στο τελικό 2-2 ήρθε με ένα απίθανο τρόπο καθώς ο Κραλ ούτε που κατάλαβε πως βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στα δίκτυα στο 39’. Στο Β’ μέρος παρά τις ευκαιρίες που υπήρξαν, έχασε ένα άχαστο ο Μουνίρ με κεφαλιά, το σκορ δεν άλλαξε.

Ζενίτ-Βιγιαρεάλ 1-3

Έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο η Βιγιαρεάλ! Μια ομάδα που κινδυνεύει με υποβιβασμό στην πριμέρα πήγε μέσα στη Ζενίτ και κέρδισε 3-1! Αποτέλεσμα που τη φέρνει μια ανάσα από τους «8» του Europa. Τα πρώτα δυο γκολ ήρθαν μαζεμένα στο ματς, με τον Ιμπόρα να ανοίγει το σκορ στο 33’ και τον Αζμούν να ισοφαρίζει στο 35’. Όμως ήρθαν άλλα δυο στην επανάληψη για τον Καγιέχα και την ομάδα του με Μορένο και Μορλάνες. Ο Τσουκουέζε είχε πολύ καλή εμφάνιση στην αναμέτρηση.

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Μπενφίκα 1-0

Ένα πέναλτι του Πέτκοβιτς στο 38’ έκρινε την αναμέτρηση στο «Μάξιμιρ» με την Ντινάμο να παίρνει αυτό το ελαφρύ προβάδισμα μαζί της στη Λισαβόνα. Η Μπενφίκα είχε κυκλοφορία μπάλας και κάποιες καλές στιγμές, της έλειψε όμως το γκολ.