Η επίσημη εξήγηση για τον μη καταλογισμό του πέναλτι

Στο 99' του Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 1-1 για την Premier League με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με πολλή γκρίνια για τη διαιτησία, μετά την απόφαση να μην καταλογιστεί πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ζερεμί Ντοκού φάνηκε να βρίσκει με το πόδι στο στήθος τον Αλέξις Μακ Άλιστερ, ωστόσο ο διαιτητής Μάικλ Όλιβερ δεν έδειξε την άσπρη βούλα και η αρχική του απόφαση δεν ανατράπηκε αφού φάνηκε να συμφωνεί μαζί του και ο VAR.

Ο σχολιαστής του Sky Sports, Πίτερ Ντρέρι, που άκουσε τη συνομιλία που έγινε με το VAR, έδωσε την επίσημη εξήγηση για τον λόγο που δεν σφυρίχτηκε πέναλτι υπέρ των Reds. Όπως είπε, κρίθηκε πως ο Ντοκού διεκδίκησε την μπάλα υψώνοντας το πόδι του σε ένα λογικό ύψος και πήγε για την μπάλα. Τα replay έδειξαν πως υπήρχε μια αμυδρή επαφή του ποδιού του Ντοκού με την μπάλα, προτού καταλήξει να χτυπήσει τον Αργεντινό μέσο στο στήθος.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση