Πάρτι στο Παρίσι με σόου Μέσι-Εμπαπέ, στο Europa League η Λειψία!

Σπουδαία νίκη για την γερμανική ομάδα επί της Σίτι

Την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Europa League πανηγύρισε με εντυπωσιακό τρόπο η Λειψία, η οποία επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι στη Γερμανία τερματίζοντας έτσι την τρίτη θέση του α' ομίλου του Champions League.

Οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Σόμποσλαϊ να «αδειάζει» υπέροχα τον Στέφεν πλασάροντας προ κενής εστίας, έπειτα από μαγική κάθετη πάσα του Λάινερ. Οι «πολίτες» προσπάθησαν να απαντήσουν πριν βγει το ημίχρονο, με τον Φόντεν όμως να στέκεται εξαιρετικά άτυχος αφού η προσπάθειά του στο 40ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι!

Στην επανάληψη, η Λειψία έβαλε γερές βάσεις νίκης στο 71ο λεπτό παίρνοντας... αέρα δύο τερμάτων με ωραίο σουτ του Αντρέ Σίλβα από το ύψος της μεγάλη περιοχής. Έξι λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Μαχρέζ μείωσε για τους Άγγλους με κεφαλιά «ψαράκι», δίνοντας εκ νέου νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, με τη Λειψία να ολοκληρώνει τη φάση των ομίλων στην τρίτη θέση με 7 πόντους, και τη Σίτι στην κορυφή του γκρουπ με 12.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Παρί Σεν Ζερμέν έστησε «πάρτι» στο «Παρκ ντε Πρενς», με τους Κιλιάν Εμπαπέ και Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνουν από δύο γκολ έκαστος για το 4-1 επί της Κλαμπ Μπριζ!

Οι Παριζιάνοι έψαχναν ένα ξέσπασμα μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, και το βρήκαν απέναντι στους Βέλγους, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη από το πρώτο 7λεπτό, όταν ο Εμπαπέ με δύο πολύ όμορφα γκολ έβαλε τις βάσεις για μια εμφατική νίκη.

Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με αριστουργηματική εκτέλεση του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος... θύμισε τις καλές εποχές στην Μπαρτσελόνα, παίρνοντας την μπάλα από τον άξονα, συγκλίνοντας και εκτελώντας με το αριστερό!

Μάλιστα, ο 34χρονος Αργεντινός σούπερ σταρ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το σημείο του πέναλτι στο 76ο λεπτό, και ενώ λίγο νωρίτερα η Κλαμπ Μπριζ είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1 με τον Ριτς.