Άγιαξ - Τότεναμ 2-3: Glory, glory Tottenham!

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν απόψε στο Άμστερνταμ

Απίστευτη, ανεπανάληπτη αναμέτρηση! Με τρομερή ανατροπή στο 2ο ημίχρονο η Τότεναμ και με ήρωα τον Λούκας Μόουρα που σημείωσε χατ-τρικ, οι Σπερς ανέτρεψαν το 2-0 του ημιχρόνου κάνοντας το 2-3 και πήραν έτσι μια μεγάλη πρόκριση στον τελικό της Μαδρίτης όπου και θα αντιμετωπίσουν την Λίβερπουλ. Ο Άγιαξ προηγήθηκε με 2-0 χάρις τα γκολ των Ντε Λιγκτ και Ζίγιετς αλλά ο Λούκας με απίστευτο σόλο έστειλε την Λονδρέζικη ομάδα στον τελικό.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Άγιαξ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε με μεγαλύτερη διάθεση στην αναμέτρηση. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Τάντιτς έκανε σουτ εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Τρίπιερ και ανάγκασε τον Γιορίς σε φοβερή απόκρουση. Από την μετέπειτα εκτέλεση κόρνερ προήλθε το 1-0 του Άγιαξ, με τον αρχηγό του, τον Ντε Λιγκτ ο οποίος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Τότεναμ απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Σον ο οποίος βρήκε το δοκάρι μετά από γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 23’, όταν από την κάθετη πάσα του Άλι προς το μέρος του Σον, ο Κορεάτης έκανε το πλασέ δεν ήταν καλό και μάζεψε εύκολα ο Ονάνα. Στο 24’ η Τότεναμ έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία, αφού ο Λούκας μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Έρικσεν ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Ονάνα ήταν και πάλι καλά τοποθετημένος. Στο 30’ ο Άγιαξ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει σε ένα 2ο γκολ. Ο Τάντιτς μετά από έξοχες κινήσεις μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε για πολύ λίγο εκτός! Στο 35’ ο Άγιαξ έφτασε στο 2-0 με με τον Ζίγετς, ο οποίος έλαβε την πάσα από τον Τάντιτς μετά από γρήγορη αντεπίθεση του Αίαντα και με έξοχο πλασέ έδωσε γερό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 53ο λεπτό είδαμε την πρώτη καλή στιγμή του 2ου μέρους, η οποία άνηκε στην Τότεναμ και συγκεκριμένα στον Άλι ο οποίος έκανε το σουτ με προβολή μετά το γύρισμα του Έρικσεν, αναγκάζοντας τον Ονάνα σε μεγάλη επέμβαση. Στο 55’ η Τότεναμ μείωσε σε 2-1 με τον Λούκας ο οποίος συνεργάστηκε με τον Άλι, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ψύχραιμα τον Ονάνα κάνοντας το 2-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Λούκας έκανε και το 2-2, στο 58’, σε μια φάση διαρκείας, στην οποία ο Ονάνα απέκρουσε αρχικά το πολύ κοντινό πλασέ του Γιορέντε, αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Λούκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 63’ ο Άγιαξ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία καθώς από το γύρισμα του Τάντιτς, έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε για λίγο έξω. Στο 74ο λεπτό ο Αλντερβάιρελντ έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Τρίπιερ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 79’ ο Ζίγετς έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι του Γιορίς, χάνοντας έτσι μια μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ. Στο 86’ ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βερτόνγκεν με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-3. Ο Λούκας όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη και με σουτ στο 96’ έκανε το 2-3 στέλνοντας την Τότεναμ στον τελικό.

Διακριθέντες:

Άγιαξ: Μετά από τέτοιο αποκλεισμό κανείς δεν αξίζει να πάρει εύσημα για την απόδοση του.

Τότεναμ: Τι να πει κανείς για τον Λούκας Μόουρα, τον απόλυτο ήρωα των Σπερς που με χατ-τρικ οδήγησε την Τότεναμ στον μεγάλο τελικό.

Απογοήτευσαν:

Άγιαξ: Η όλη αμυντική λειτουργία του Αίαντα αδράνησε, χάνοντας εν τέλει την πρόκριση. Απίστευτος ο τρόπος που χάθηκε μια τέτοια πρόκριση.

Τότεναμ: Μετά από τέτοιο φινάλε κανείς δεν υστέρησε!

Κοουτσάρισμα:

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Ότι και να πει κανείς είναι λίγο για τον τρόπο που η ομάδα του έχασε την πρόκριση. Παρ’ όλα αυτά οι πολλοί ταλαντούχοι ποδοσφαιριστές που διαθέτει ο Άγιαξ θα έχουν σίγουρα κι άλλες ευκαιρίες στην καριέρα τους.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Ένας από τους καλύτερους προπονητές του κόσμου οδήγησε την Τότεναμ στον πρώτο της τελικό! Τα δάκρυα του στο τέλος ήταν όλα τα λεφτά που αποδεικνύουν τα όσα πέτυχε απόψε η ομάδα του.

Διαιτησία (Φέλιξ Μπριχ): Σωστός στις αποφάσεις του ο Γερμανός διαιτητής.

Άγιαξ: Ονάνα, Ντε Λιγκτ, Μαζραουί, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Φαν Ντε Μπεκ (Μαγκαλάν  89'), Σόνε (Βέλτμαν 60'), Ντε Γιονγκ, Ζίγετς, Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (Σινκγκράβεν  66')

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ (Λαμέλα 81'), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ (Ντέιβις  82'), Γουανγιάμα (Γιορέντε 46'), Σισοκό, Έρικσεν, Άλι, Λούκας, Σον

Σκόρερς: Ντε Λιγκτ, Ζίγετς / Λούκας (3)

Κίτρινες Κάρτες: Ντόλμπερκ, Ζίγετς  / Σισοκό, Ρόουζ