Άλωσε το «Άνφιλντ» η απίθανη Αταλάντα

«Φωτιά» στον όμιλο και με τη νίκη του Άγιαξ

Τεράστιο διπλό με 2-0 πέτυχε η Αταλάντα μέσα στην έδρα της Λίβερπουλ και ο όμιλος πήρε φωτιά. Οι Ιταλοί έχουν 7 βαθμούς, όσους και ο Άγιαξ, ενώ οι «κόκκινοι», προπορεύονται με 9.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Ίλιτσιτς πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 9’ oΓκόζενς έπιασε φοβερό σουτ από πλάγια αριστερά, με τον Άλισον να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 12ο λεπτό ο Πάπου Γκόμες έκανε τ σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω

Στο 21’ το μονοκόμματο σουτ του Ίλιτσιτς πέρασε λίγο έξω ενώ στο 26’ μετά από σέντρα του Σλοβένου, ο Γκόζενς δεν πρόλαβε για λίγο.

Η μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος για τη Λίβερπουλ, ήταν ένα πλασέ του Σαλάχ μέσα από την περιοχή στο 44’ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Άλισον έσωσε μετά από σουτ του Γκόμες, ενώ στο 60’ ο Αργεντινός σέντραρε από αριστερά και ο Ίλιτσιτς με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1.

Και μάλιστα στο 64ο λεπτό ο Γκόμες σέντραρε και πάλι από αριστερά, ο Χάτεμπουρ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Γκόζενς από κοντά πλάσαρε για το 0-2.

Στο 82ο λεπτό το σουτ του Σαπάτα πέρασε λίγο έξω.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρ.Ουίλιαμς, Ν.Ουίλιαμς, Ματίπ (85’ Μιναμίνο), Τσιμίκας (61’ Ρόμπερτσον), Τζόουνς, Βαϊνάλντουμ (61’ Φαμπίνιο), Μίλνερ, Σαλάχ (61’ Φιρμίνο), Οριγκί (61’ Ζότα), Μανέ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Ντζιμσίτι, Ρομέρο, Τολόι, Πεσίνα (85’ Μίραντσουκ), Φρόιλερ, Ντε Ρόουν, Χάτεμπουρ, Γκόζενς (75’ Μόχικα), Γκόμες, Ίλιτσιτς(70’ Σαπάτα)

Έκανε το καθήκον του ο Άγιαξ, που κέρδισε με 3-1 τη Μίντιλαντ και όλα μένουν ανοιχτά στον όμιλο. Όλα τα γκολ στην επανάληψη.

Στο 9ο λεπτό, μετά από μπαλιά στην περιοχή της Μίντιλαντ, η άμυνα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Τραορέ από ιδανικό σημείο έκανε το πλασέ αλλά αστόχησε και στο 10’ ο Χάνσεν έσωσε μετά από συρτό σουτ του Λαμπιάντ.

Μάλιστα στο 15’ ο Νέρες έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά και ο Λαμπιάντ πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Χάνσεν πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση και στο 27’ το σουτ του Τραορέ από τα όρια της περιοχής, σταμάτησε στο δοκάρι της Μίντιλαντ.

Μάλιστα στο 28’ ο Τραορέ έχασε απίθανη ευκαιρία με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 36’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς, ο Σχουρς πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 42’ η κεφαλιά του Μαμπίλ πέρασε ελάχιστα έξω και στο ίδιο λεπτό ο Σολτς έκανε το σουτ από μακριά αλλά ο Ονάνα του είπε όχι.

Ο «Αίαντας» μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό ο Χράφενμπερχ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με φοβερό σουτ έκανε το 1-0. Και μάλιστα στο 49’ ο Άγιαξ άλλαξε πανέμορφα την μπάλα, ο Τάντιτς βρήκε κάθετα τον Μαζραουί κι εκείνος από κοντά σούταρε για το 2-0.

Και στο 66ο λεπτό, ο Τραορέ πήρε την κόντρα από τον Μάντσεν κι άφησε όμορφα στον Νέρες, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-0.

Ο Άγιαξ χαλάρωσε, η Μίντιλαντ βρήκε χώρους και στο 79’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαμπίλ από τον Μαζραουί. Ο Μαμπίλ το εκτέλεσε ο ίδιος και μείωσε σε 3-1.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σβιατσένκο.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Σχουρς, Μαζραουί (82’ Κλάιμπερ), Μπλιντ (66’ Μαρτίνες), Ταλιάφικο, Κλάασεν (66’ Άλβαρες), Λαμπιάντ (83’ Πρόμες), Χράβενμπερχ, Νέρες (90+3' Εκέλενκαμπ), Τραορέ, Τάντιτς

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Χάνσεν, Σολτς, Παουλίνιο (26’ Άντερσον), Σβιατσένκο, Κουλς, Μάντσεν (69’ Άντερσον), Ονιεκά, Σίστο (81' Πφάιφερ), Ντρέγερ (82’ Ίζακσεν), Μαμπίλ, Κάμπα (69’ Κράεβ)