Άνετα η Τσέλσι, ιστορική ανατροπή από τη Σεβίλλη

Δύσκολα θα σπάσει το δίδυμο της πρόκρισης

Τσέλσι και Σεβίλλη καθαρίζουν τις δύο πρώτες θέσεις στον 5ο όμιλο του Champions League!

Οι «μπλε» επικράτησαν στο… ρελαντί (3-0) της Ρεν στο Λονδίνο, με τους δύο επιθετικούς της, Βέρνερ και Έιμπραχαμ, να είναι οι πρωταγωνιστές.

Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», η ομάδα του Λοπετέγι έδειξε απίστευτα ψυχικά χαρίσματα και ανέτρεψε το εις βάρος της 0-2 κόντρα στην Κράσνονταρ φτάνοντας στο τρίποντο… πρόκρισης (3-2), παρόλο που αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο!

Μάλιστα, έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του θεσμού που βρίσκεται να χάνει 0-2 και το ανατρέπει έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα!

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ», η Τσέλσι επέβαλε την ανωτερότητά της κόντρα στη Ρεν και συνέχισε το σερί των καλών εμφανίσεων του τελευταίου διαστήματος, ενόσω συντήρησε την καλή παράδοση που έχει εντός έδρας εναντίον γαλλικών ομάδων (6-3-1 πλέον).

Η ομάδα του Λαμπάρντ ευτύχησε να προηγηθεί στο 10’ της αναμέτρησης, με τον Βέρνερ να κερδίζει πέναλτι και να εκτελεί εύστοχα από την «άσπρη βούλα».

Για 2η φορά, ο Βέρνερ ανέλαβε την «εσχάτη των ποινών» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκομίς. Στο 50’, οι παίκτες της Τσέλσι συνεργάστηκαν άψογα, με τον Τζέιμς να σερβίρει στον Έιμπραχαμ, που έγραψε από κοντά το 3-0.

Στο εναπομείναν διάστημα, οι «μπλε» κατέβασαν τον γενικό και το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τον γκολκίπερ Μεντί να διατηρεί -κόντρα στην πρώην ομάδα του- απαραβίαστη την εστία του για 5ο σερί αγώνα σε όλες τις διοργανώσεις!

Στη Σεβίλλη, η ελλιπέστατη Κράσνονταρ σόκαρε τους γηπεδούχους στο 17’, με τον Σουλεϊμάνοφ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βάτσλικ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ (0-1).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «νερβιονένσες», ήρθε το 0-2 στο 21’, με τον Μάρκους Μπεργκ να εκτελεί σωστά από την «άσπρη βούλα», σε ένα πέναλτι που δόθηκε έπειτα από χρήση του VAR.

Στο 34’, ο Λοπετέγι προχώρησε δύο μαζεμένες αλλαγές (!), αφού δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας του και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε για την επιλογή του.

Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Ράκιτιτς μείωσε (1-2) με ωραία γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Χορντάν, ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χέσους Νάβας αφήνοντας τη Σεβίλλη με 10 παίκτες για όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα που είχαν, οι «νερβιονένσες» κυνήγησαν την ανατροπή και τα κατάφεραν περίφημα με πρωταγωνιστή τον Εν-Νεσίρι, που μπήκε ως αλλαγή στο 60'.

Ο Μαροκινός φορ ισοφάρισε στο 69’ μετά το λάθος του Κάιο, ενώ τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-2 με σουτ μέσα από την περιοχή σε μια φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ.