Ανώμαλη προσγείωση για τη Μαν. Γιουνάιτεντ

Eγραψε ιστορία η Μπασακσεχίρ

Ιστορικό χαρακτήρα πήρε το ματς της Μπασακσχεχίρ με την Μαν. Γιουνάιτεντ για την 3η αγωνιστική στον 8o όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Τούρκοι επικράτησαν 2-1 των «κόκκινων διαβόλων», πήραν την πρώτη νίκη τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και… προσγείωσαν ανώμαλα τους Άγγλους.

Οι γηπέδουχοι ήταν εξ’ αρχής ορεξάτοι και άνοιξαν το σκορ στο 13’ με τον Ντεμπά Μπα, έπειτα από τραγικό λάθος των φιλοξενούμενων στην άμυνα. Στο 40’ ο Εντιν Βίσκα διπλασίασε τα τέρματα της Μπασακσεχίρ.

Η Μαν. Γιουνάιτεντ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Άντονι Μαρσιάλ στο 43’, αλλά στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι. Οι Άγγλοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν η άμυνα των Τούρκων έδιωξε πάνω από τη γραμμή!

Η Μπασάκ με αυτό το 2-1 πήρε τους πρώτους 3 βαθμούς στον όμιλο, ενώ η Γιουνάιτεντ έμεινε στους 6.